Brndošův řopík

Zdravím kamarády a kolegy. Dovoluji si přispět malým článkem, i když se to přímo hledání netýká, ale zase až tak moc to "mimo mísu" není. Krom svého koníčku hledání s detektorem jsem se tento rok dal do rekonstrukce lehkého objektu opevnění z první republiky. Jak se k tomu člověk dostane? Zde u nás, v bývalých Sudetech je spousta objektů jak lehkého, tak těžkého opevnění. Při hledání na ně často narážím a tak trochu je mi líto, jak na nich čas pracuje k jejich neprospěchu. Přeci jen, je to krásná ukázka umu našich dědů, kteří je s odhodláním a úsilím v rámci obrany naší republiky stavěli. A jelikož se tak trochu hodně cítím i vlastencem (i když dnes se to moc nehodí některým našim kapitánům politiky), rozhodl jsem se jeden z takových objektů zrekonstruovat.

Teď trocha suchopárných technických údajů. Jedná se o lehký objekt vz.37 normální odolnosti. Typ A 140 (to znamená, že úhly střílen svírají úhel 140 stupňů). Postaven byl ve II.sboru, v úseku G1, to znamená na Trutnovsku. Betonáž byla provedena 18.10.1937, tak že za nedlouho bude slavit narozeniny.

A co to vše obnáší? Spoustu práce, zbavit objekt mechu, který na jeho stěnách moc rád roste, vzít ocelový kartáč a vše kovové očistit od spousty a spousty rzi. A že za ty roky ji je. Z objektu vymést všechen bordel, vyhnat pavouky (stejně se tam ale hned zase vrátěj). No a potom? Natírat a zase natírat. Střílny, zevnitř, zvenčí, mřížová vrata, granátový skluz, periskopy, připomíná mi to film "Na samotě u lesa" – to máte hřebíky, písek, vápno, cement, pilu rámovku, pilu ocasovku… A potom shánění vnitřního vybavení. Kryt střílny vchodu, periskop, střelecký stolek atd.

Tak to jsem se tedy nějako rozepsal, tak raději přidám pár fotek, ať posoudíte sami, zkusím je porovnat trochu chronologicky. Ať se daří přátelé a super signály pod cívkou.

brndoš

  

  

 

Komentáře

Obrázek uživatele ludek

Ahoj brndoši, tohle je více než činnost, která si vyžaduje nejen uznání a slova díky. Udržuješ něco, co má historický význam a je jen na nás zachovat to těm, co přijdou po nás. A kdo ví, jestli nebudeme tyhle stavby ještě někdy v budoucnu potřebovat - možná neřekli své poslední slovo.
Málokdo si dokáže představit, ten strávený čas a v neposlední řadě také finanční investici, kterou do toho, na úkor sám sebe (a třeba ještě rodiny – nevím), do toho investuješ.

Chtěl bych ti nějak pomoci, netuším ale jak. Bylo by třeba dobrý sem napsat nějaké věci, které bys uvítal a alespoň malinko by ti to pomohlo… Napadají mi nějaké barvy… Rád se s tebou domluvím, to je asi to nejmenší jak ti mohu pomoci a kdo ví, třeba se ještě někdo s něčím přidá.

Obrázek uživatele pupajs

Ahoj je to moc prarádní , a mohu z čitého srdce ti říct jak moc ti rozumím a v neposlední řadě i vým jaká je to dřina píle a odříkání . Hezky napsáno  a parádně si se do toho zakousl ,pár lidí jako ty znám viz. muzeum na Kočičáku

 http://www.kocicak.cz/

Také do topho dávají vše co mohou jak materiálně ,tak morálně a o času moc nemluvě .Oproti tobě je jich na to víc proto před tebou smekám .yes

Obrázek uživatele vrbata

Slušná práce - gratuluji a díkyyes Mohu ti jen poradit k těm pavoukům a ostatní hmyzí havěti - existuje bezbarvý a hlavně nesmradlavý roztok, který se naředí do postřikovače a vystříkají se s tím všechny místnosti, popř. i objekt zvenčí a všichni hmyzáci, pavouci, komáři a ostatní havěť to raději vezme obloukem, než by se zastavilicheeky. Aspoň by ti to vydrželo čisté a bez pavučincool Mám od toho leták někde doma, zkusím vyhrabat a hodím ti to semsmileyAť se daří!!!

Obrázek uživatele Hamz Lesapan

Všechna čest !!

Obrázek uživatele brndoš

Ahoj Luďku,děkuji za tvou nabídku.Jak píšeš,časově a dá se říci  i finančně to je poměrně náročné,ale zatím to zvládám,dělám to postupně,pomalu dle možností.Není kam spěchat,beru to jako fajn koníček a trochu relax.Baví mne to.Snad v budoucnu by jsem chtěl,aby to bylo takové minimuzeum,samozřejmě neziskové,aby případní zájemci mohli vidět,jak objekty vypadaly před tím,než došlo k odstoupení pohraničí a že to odhodlání se bránit bylo a bylo i kde.Myslím si,a asi budeš se mnou souhlasit,že je třeba připomínat to,že jsme byli připraveni se bránit,že ten lev na naše znaku je opravdu hrdý a my zase že jsme hrdí a i dnes připravení se o tu naši zemičku poprat.Ale to jsem už trochu moc zabočil jinám.Tak ještě jednou děkuji za nabídku pomoci.

Obrázek uživatele brndoš

Ahoj všem a děkuji za slova podpory.

Obrázek uživatele ludek

Vrbata: Co by to bylo za řopík bez pavouků :-D Nezapomeň, že i pavouk tě může vyslechnout, když je nejhůře :-D

Obrázek uživatele Kim

Klobouk dolu paradni prace

Obrázek uživatele lada

Dobrá práce kamaráde.

Nádhera hned to prokouklo.Tvoje dřina vrací pevnosti původní vzhled.

Jen doufám,že ti tvoji dřinu nezmaří nějaký nenechavý hnědočech!!!!

Láďa

 

 

Obrázek uživatele brndoš

Děkuji za pochválení dílo,no ještě je pořád na tom co dělat.Zamrzelo by,když by přišel někdo nezvaný na návštěvu a pokradl něco,ale  věřím,že ne,je to na dost prudkém svaho a hnědočeši jsou povětšině líní.

Obrázek uživatele Pavel50

Máš krásnou trucovnu , řopíkatou cheeky pěkná fuška to dát do takového stavu . Máš můj obdiv.yes

Magneti to je svoloč . Co není v 10 metrech nahoře či pod vodou . Všechno má nohy .

 Dotahnout tam centrálu , svářečku a pořádnou petlici na dveře . Do střílen 

pořádnej podlaháč a ze vnitř na lígr . I když píšeš o nepřístupném -svaho- . Oni i smažky napáchají pěknou škodu . Tak držím palce ať máš trucovnu pro sebe a přátele. wink

 

 

Ja mohu jen smeknout a rad pomuzu treba i financne Pneubazar@seznam.cz ahoj Aleš

Obrázek uživatele brndoš

Ahoj Aleši,velice si vážím tvé nabídky,ale zatím to zvládám ve své režii,pomalu,ale baví mne to.Teď je zimní "odstávka",je tu spousta sněhu,tak se k bunkru ani nedostanu.S jarem se zase dám do pokračování.