Havárie letounu Blériot Spad S.66

Vzdušný prostor nad Krkonošemi a podhůřím využívala ve 20. a 30. letech 20.století francouzská letecká společnost CIDNA (Compagnie Internationale de Navigation Aérienne), která na pravidelných linkách mimo jiné provozovala letecké spojení mezi Prahou a Varšavou.
V dopoledních hodinách v úterý 5. června 1928 narušil poklidně plynoucí den obyvatel příhraniční obce Královec podivný zvuk, ozývající se z okolí Špičáku,vrcholu Vraních hor. Jak se záhy ukázalo, jednalo se o vynechávající motor letounu Blériot Spad S.66 společnosti CIDNA. Pilot se pokoušel nouzově přistát. Ve výšce přibližně 50 m vysadil motor úplně a letoun se zřítil k zemi na podmáčenou louku nedaleko Lienertova hostince blízko celnice. Pilot František Lehký z Prahy havárii přežil, jeho kolega, Franz Przybilski z Varšavy, létající na této lince teprve několik měsíců, zemřel. Zraněný pilot byl za asistence žacléřského lékaře Richarda Schwertasska převezen do nemocnice v Žacléři. Informace o nehodě letounu způsobila v širokém okolí obrovský rozruch a na místo proudily davy zvědavců. Trosky letounu byly obehnány páskou a střežil je přivolaný strážník.
Poštovní zásilky, které letoun přepravoval, byly okamžitě předány dále. Hned druhý den se do Královce dostavili zástupci letecké společnosti. Ostatky F. Przybilského byly 7. června za zvuku kostelních zvonů převezeny na královecké nádraží a vlakem přepraveny do Varšavy.
Pilot František Lehký, narozený 13. října 1901 v Lukavicích u Ústí nad Orlicí, se z nehody zotavil. Byl jedním ze tří v roce 1926 vybraných československých pilotů pracujících pro Air France. V roce 1936 získal ocenění za milion odlétaných kilometrů. Zahynul 24. prosince 1937 při letecké havárii v Kašperských Horách.

Doplňující informace: cca 10 km od této havarie se 24.března 1941 zřítily čtyři transportní letadla
typu Ju-52 - populární "Tante Ju", ale o tom někdy příště.

schatzlar73

Zdroj :SOkA Trutnov, SOA v Zámrsk  a časopis Krkonoše - Jizerské hory 2003,2009

 

Komentáře

Obrázek uživatele pupajs

Parádní článeček to mám rád yes

Obrázek uživatele Kim

super

Obrázek uživatele Dobs

Moc hezký článek yes

Zajimave dekuji....