Když končí legenda

Značka Fisher je mezi značkami detektorů kovů jednoznačně nejrespektovanější značkou. Tak je vnímána i svou vlastní konkurencí a to v rámci celosvětového měřítka. Fisher se již před léty vydal cestou, která značce nastavuje ten nejvyšší možný důraz na kvalitu svých detektorů, tak aby finální zákazník dostal za své investované peníze jasně srozumitelný výsledek vyvážený výkonem a spolehlivostí detektoru.  Nemám teď úplně na mysli rok 1931, kdy fyzik Gerhard Fisher začal pracovat na vývoji prvního detektorů kovů. Mimochodem, podnět zaobírat se myšlenkou výroby "osobních detektorů kovů" dostal G. Fisher na jednom ze setkání s Albertem Einsteinem v roce 1930, kdy společně dospěli k závěru, že tato oblast je oblastí perspektivní a má svou budoucnost před sebou.  Jeden z výpočtu konzultoval Dr. Fisher právě s A. Einsteinem, který mu správnost výpočtu, se shodným výsledkem potvrdil. Ale nechtěl jsem hovořit o tak hluboké minulosti, ač je to historií určitě zajímavou a ve svém měřítku jistě jedinečnou. Tak jako pomalu, ale jistě odeznívá čas analogovým detektorům, ač už to byly legendární modely Fisher řady CZ, které položili základy detektoringu v našich končinách, protože první kusy se k nám dostali v dobách temného bolševismu, někdy na přelomu let 1985/1986, ze sousedního Německa a Rakouska a touto cestou, se k nám doslova podařilo už tehdá propašovat pár kusů. Ten kdo modelovou řadu CZ, především pak modely CZ-6 a CZ-7, zná tak ví, že to jsou detektory, který se nemají svým výkonem rozhodně za co stydět ani v dnešním měřítku. Jejich "Achillovou patou" bylo, že hluboko uložené a drobné cíle, jako třeba snubní prstýnky apod. si proprskávali do železa, ale jejich průnik do hloubek byl jednoznačně parádní a bezkonkurenční.  Na pomyslnou druhou kolej je o mnoho desetiletí později odsunul až trend, jakým se vývoj detektorů kovů ubíral. Jednak to byla absence jakékoliv digitální technologie, ale i samotná váha detektorů. Fisher tedy přišel s modelovou průlomovou řadou F-75, která se opět stala milníkem v rámci detektorů kovů.
Není to ale vždy jen o vrcholových modelech. Každý nějak začíná a je mnoho hledačů, kteří hledají "ten svůj první detektor" někde v nižší třídě. Jedním z takových detektorů, ke kterému si našlo cestu mnoho začínajících kolegů, byl Fisher F4. Není se čemu divit, za svou cenu nabízel hodně solidní výkon – dokázal se podívat od zajímavých hloubek a i když nabízel širší spektrum nastavení, neztratil nic ze své uživatelské jednoduchosti. Je přesný i rychlí a člověk hned ví, kde se detekovaný cíl pod cívkou nachází. Při tom všem si zachoval pro mnohé cenovou dostupnost. Všeobecně jsou právě toto všechno atributy, které značku Fisher v konkurenci definují. Osobně jsem měl F4ku hrozně rád a nedělalo mi žádný problém si s ní celý den zahledat, když si chtěl někdo vyzkoušet mou 75ku. Znám kluky, co jim jejich F4ka vydržela opravdu dost dlouho, než přešli na vyšší level. Proč ale hovořím o F4 v minulém čase? Nastal čas posunout tento oblíbený model zase o kus výš a v současné době už F4ka ani není k mání. Je nahrazená modelem F44. Značka Fisher nepodléhá (naštěstí) módním vrtošivým trendům, které buď nemají žádný vliv na samotný výkon detektoru a jde jen o "optickou líbivost", nebo mají spíše negativní vliv na výkon detektoru. Značka klade důraz na praktičnost a na výkon, který se dá v terénu aplikovat, dále na kvalitní konstrukční prvky a celkovou maximální uživatelskou přívětivost, tak aby byl detektor od značky Fisher co nejlepším parťákem s maximální životností samotného detektoru. Nová F44 dostala do výbavy pár vychytávek, které toto všechno naplňují.  Celkově patří značka Fisher k prémiové značce mezi detektory kovů – a takto se prezentuje na výstavách po celém světě. Značku definují výše zmíněná fakta a skrze tyto důvody si cestu k ní našlo hodně hledačů. Proto jsem přesvědčený a nepochybuji o tom, že nový nástupce F4ky, model F44 nabídne hledačům zase o něco více a bude tak plnohodnotným nástupcem osvědčené a vyzkoušené kvality. Od nynějška "o staré F4ce" jen v dobrém a věřím, že ten kdo s ní začínal, si vybaví pár příjemně strávených chvil s tímto modelem.

  

 

Komentáře

Obrázek uživatele Hanz

Tak za mě určitě - odpočivej v pokoji F4ko - moje srdcovko, nedám na tebe dopustit cryingJeště že jsem si ten svůj nechal, alespoň se s ním můžu občas z nostalgie projítwink

Obrázek uživatele lada

Chodím F4 a nedám dopustit,chvilu jsme si zvykali jen tak ji nevyměním holku moji :o)

 

Obrázek uživatele Kim

hezké čtení

Obrázek uživatele Stepan

Jako nastupce F4 to vypada vice nez dobre !Jsem zvedav na funkce tohoto detektoru ,rozliseni ,dosah atd + nejake  filtry ?. Jinak ze je vodotesny je super. Neni nad to detektor vymachat v potoku ci pod sprchou ,kdyz je prilis zabahnen ,jak jsem to bezne delal u CZ.7 !  I ta sonda vypada zajimave !

Obrázek uživatele ludek

Jsem přesvědčen o tom, že nová F44 bude plnohodnotným nástupcem "staré dobré" F4 a určitě ji nebude dělat ostudu - v mnoha aspektech bude "straší generaci" jistě převyšovat. Myslím si, že mnozí uvítají možnost v létě se s ním pěkně vycachtat v nějaké řece nebo potoku.