Konvolut Alfred Schmolik

Jednou z oblastí mých zájmů je i sbírání dekretů udělovaných německým vojákům za II. Světové války. Před několika lety jsem byl s manželkou na dovolené v Chebu, při té příležitosti jsem zjistil, že německý název tohoto města je Eger. Čirou náhodou jsem zrovna na této dovolené objevil na jednom zahraničním sběratelském webu v nabídce konvolut dokumentů, který se k městu Eger vztahoval. Jednalo se o Wehrpass, dekret k Pěchotnímu útočnému odznaku, vzpomínkovému listu manželce a další fotografii Alfreda Schmolika. Konvolut jsem po delších vyjednáváních s prodejcem zakoupil.

Při následném studiu dokumentů jsem zjistil, že voják obdržel řadu vyznamenání:
Železný kříž II. Třídy
Odznak za zranění
Útočný pěchotní odznak
Medaili připojení Sudet k Říši
Medaili k zimnímu tažení na výhodě (tzv. zmrzlík) - toto vyznamenání obdržel posmrtně, jak je vidět ve Wehrpassu.

Bojoval na západní i východní frontě, která mu byla bohužel osudná.  Alfred Schmolik zahynul na východní frontě na jaře roku 1942, bylo to asi jeden rok poté, co se oženil. Podle dokumentu jsem zjistil i adresu bydliště, byl to Marienbad 490, což jsou Mariánské Lázně. Dokumentaci jsem založil do svého archívu a studium ukončil.

V letošním roce přišlo ale oživení myšlenek na Alfreda Schmolika.  Jako místo letošní dovolené byly totiž vybrány Mariánské Lázně. Přemýšlel jsem, jak vypátrat původní adresu uvedenou v dokumentu. Díky ochotě paní ze stavebního úřadu v Mariánkách jsem obdržel aktuální adresu, která nahrazovala jen strohé Marienbad 490. Ba navíc i informaci o tom, že se jedná o vilu Schmolik postavenou v roce 1927 - 29 včetně jmen rodičů Alfreda. No, to byla paráda, už jsem se viděl v Mariánkách….

V červenci letošního roku jsem se krom pyžama vybavil i konvolutem dokumentů a hurá na západ republiky. Díky moderním aplikacím v telefonu to pak již byla hračka vilu Schmolik nalézt. Je to trochu smutný příběh… Dokumenty se na pár chvil vrátily tam, kde již jednou byly. Po válce se při odsunu rodiny dostaly do Německa a teď jsou opět u mě v ČR. 

Bohužel, ani na Volksbund.de – Gräbersuche se mi nepodařilo najít, kde je Alfred Schmolik pohřben.

V přílohách můžete shlédnout zmiňovaný konvolut a aktuální podobu vily Schmolik.

Michi_Iglau

  

 

Komentáře

Obrázek uživatele Jindra

tak tě tu vítám Michale.

Pěkné počtení a Tvé pátrání-škoda ,ža nebylo úspěšné...Ale takový je život....yes

Obrázek uživatele Aurumann

Moc dobrý počtení,tenhle barák stojí tuším kousek od hlavní silnice v Jiráskově ve čtvrti v Úšovicích,škoda že jsi něco neřekl dřív, do ML jezdím spoustu let a znám tam pár lidí co by ti mohli v pátrání pomoci..smileyyes

Obrázek uživatele Michi_Iglau

Díky Aurumann, jsem tu zatím krátce. Tušení máš zcela správné yes

Obrázek uživatele lada

Ahoj Chlape.Tak Tě tady vítám a doufám,že se ti zde bude líbit.

hotový Colombo příteli!!!Alespoň na okamžik se Alfréd podíval domů po válce tam po svejch nedošel tak jsi ho tam odnesl:o)

Láďa

Obrázek uživatele Aurumann

Ahoj Michi Iglau vítej zde a Lovu Kovů Zdar smileyyes ..