Nový model detektoru kovu Fisher

První a nejstarší  firma mezi  detektory kovů, kterou založil v roce 1931 blízko San Francisca německý fyzik Dr. Gerhard FISHER,  nyní přichází ze zásadní inovací svého nejlepšího a nejvýkonnějšího detektoru F75 a F75 Ltd.  Nové verze těchto úspěšných a oblíbených modelů s označením  Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 přinášejí několik technologickým změn a vylepšení, jejichž výsledkem je především klidný chod a nevídaná stabilita i při velmi vysokém/maximálním nastavení citlivosti.

Digital Schielding Technology
Zásluhu na tom má systém DST – Digital Schielding Technology; do češtiny by se to asi nejlépe přeložilo jako digitální štítová ochrana. Tento anti-prozvukový filtr se uplatní hlavně a především v místech s vysokou mírou Electro Magetic Interferences (zkráceně EMI), neboli elektromagnetického rušení. S ním se setkáváme všude tam, kde existují zdroje tohoto rušení. Obecně to jsou všechny vysílače, ač již TV, rozhlasové, telefonní, zdroje vysokého napětí, vlakové troleje nebo elektrické ohradníky. Jsou jimi ale i mnohem hmatatelnější věci jako mikrovlnky, televizní, rozhlasové přijímače, fluorescentní osvětlení nebo i obyčejné mobily. Pro toho, kdo se domnívá nebo má ověřeno z praxe, že jakékoli filtry a filtrování mohou za určitých podmínek detektoru ubírat na výkonu/ hloubkovém dosahu a z toho důvodu nechce žádné filtry používat, zde existuje jednoduchá možnost volby DST zapojit či vypnout. Dělá se to tak, že při procesu resetování se zvolí buď softwarová verze 9.0 (zapojeno DST), nebo 9.1 (vypnuto). Touto jednoduchou funkcionalitou odpadají veškeré složité pohyby v samotném menu nastavení detektorů, jak je to u většiny detektoru kovů nejrůznějších značek, ale při zapnutí detektoru si vyberete pouze softwarovou verzi 9.0 nebo 9.1. 

Process FA
Druhou novinkou je přidaný super rychlý program - Process FA, určený pro hledání na místech s velmi vysokou koncentrací železného odpadu, větší i menší velikosti. Jeho hlavní předností je vynikající a bezkonkurenční separace, se kterou se pojí jedinečná efektivita hledání. Nevýhodou pak je, že tento program není tak hluboký jako ty ostatní u F75 a F75 Ltd., což ovšem není ani jeho smyslem, protože na takovýchto lokalitách nám jde především o možnost a schopnost nacházet železem zamaskované drobné předměty jako mince, šperky, jejich fragmenty a staré artefakty, které se nacházejí v běžných hloubkách. Jinak řečeno hledač musí jednak vědět co dělá, navíc k tomu ale nutně potřebuje i kvalitní detektor kovu s kapacitou se takového úkolu zhostit.

Užitečnou inovací, kterou určitě uvítá a využije většina kopáčů, je funkce FeTone™. Za variabilní tón 2F jsou přidány další  3 jeho varianty s různou hlasitostí pro železa a to 2h (přibližně 70% hlasitosti), 2L (40% hlasitosti) a 2o (0% hlasitosti). Možnost ztlumit si tónové odezvy na železo o 60% - to je hodnota, kterou jsem si při testování prototypu F75 Ltd V2.0 zvolil a velmi oblíbil - barevné tóny nechat znít naplno (tedy volume 100%), je funkce, která dělá z inovovaného detektoru kovu F75  tichého a přívětivého pracanta a kamaráda.

Poslední zajímavou změnou oproti stávajícím verzím detektorů Fisher F75 je možnost volby výšky tónu na barevné kovy a to nejenom v hledacím režimu ALL METAL, ale i v DISCRIM. U současných modelů se výška tónu sice dá nastavovat v pravém nabídkovém sloupci ALL METAL, toto nastavení se však týká pouze hledání v All-Metalu. U nové verze F75 V2.0 F75 V2.0 se nastavení výšky tónu přenáší i do DISCRIMinačního režimu a každý hledač tak dostane možnost si sám zvolit tón podle vlastního výběru a preferencí. To je velmi vstřícný krok od značky Fisher směrem k těm hledačům, kteří přecházejí z jiné značky detektoru, což v praxi vždy v minulosti znamenalo "naučit se znovu poslouchat nový detektor". Tato funkce těmto hledačům velmi ušetří čas a ten se může rovnou věnovat samotnému jedinečnému výkonu detektoru kovu. Toto nastavení pak samozřejmě zůstává uloženo v paměti detektoru, až zase třeba do doby, kdy budete chtít si tuto volbu upravit dle vlastních a ryze osobních potřeb.

Než jsem začal psát tento test, strávil jsem celkem asi 8 hodin testováním nového detektoru F75 Ltd V2.0 v terénu. Jednak jsem zkoušel, jak se samotný detektor kovu chová a co umí na pískovišti nedaleko baráku, kde sídlíme a jednak o víkendu na Slapech, kde máme hned u vody chajdu. Ta je sice normálně jenom asi tak 20 metrů od břehu Vltavy, ale jelikož řeku každý podzim upouštějí přibližně o 2 až 4 metry, přehrada na mnoha místech s pozvolným břehem vypadá jako vypuštěný rybník. A to je přesně i náš případ, díky čemuž voda každou zimu v určité míře zmizí a člověk pak může chodit po dřívějších polích, obhlížet základy přehradou zatopených stavení, vlézt do jednoho z malých bunkrů vybudovaného před válkou na ochranu přechodu Vltavy a v našem případě dokonce kráčet po staré silnici kdysi spojující dvě vesnice na opačném břehu řeky (na konci cesty býval přívoz).

Co tohle znamená pro každého chronického kopáče, snad dál nemusím rozvádět … Mně vypuštěná přehrada skvěle posloužila otestovat zbrusu nový detektor kovů. Připadal jsem si při tom trochu jako rytíř, na rozdíl od něj jsem však v každé ruce nedřímal meč, ale detektor kovů. Jelikož chodím s F75 nebo "Eltédéčkem" od počátku jeho uvedení na trh a jsem přesvědčený, že jej dokonale znám, chtěl jsem si na vlastní kůži vyzkoušet a ověřit, jak obstojí ve srovnání s novým F75 Ltd V2.0. Každý obdržený "barevný" signál, na který zareagoval můj léty chozený a osvědčený Fisher F75 Ltd. jsem si označil a ten pak kontroloval pomocí nové F75 Ltd V2.0. Abych se vyhnul možnosti, že jeden z detektorů je více citlivý a nezaznamená nějaký drobný předmět (rybářská olůvka všech velikostí včetně půlených bročků, háčky, třpytky a jejich části, karabinky, kroužky a další drobnosti po rybářích a jejich udicích, jakož i mince různého stáří, knoflíky, atd.), po chvílích jsem detektory prohazoval a cíle nejprve označoval pomocí F75 Ltd V2.0 a ty následně ověřoval starou LTD.

A jak to všechno dopadlo? Po tomto řádném testování mohu říci, že oba 2 modely, jak F75 LTD, tak i nový Ltd V 2.0 mají stejný výkon, stejnou hloubkovou kapacitu, srovnatelné separační schopnosti i účinnost bezpohybové dohledávání pomocí Pin Pointu. Jen pro upřesnění – oba detektory jsem samozřejmě nastavil stejně a to na následující hodnoty: 
Sensitivity = 80
Disc. Level = 1
Notch = 1 (vypnuto – nikdy nezapínám)
Tones = 2F
Process = JE
Treshold = -1

Při hledání se svou F75 sice většinou používám program dE, kdy si následně pomocí Discu dle rušení a okolností zapínám (0 - 4) nebo vypínám (5, 6)předzesilovač. Program JE často nepoužívám, a to právě z toho důvodu, že předzesilovač je stále zapojen a já si míru interferencí nemohu tak snadno měnit. A tím se vlastně dostávám i k největšímu rozdílu mezi oběma verzemi Fisher F75. Chod nové F75 V2.0 je díky aplikované technologie DST tak tichý (i při maximální Sensitivitě/citlivosti), že zde již dále nebyla potřeba pomocí nastavování Discu 0-4 a 5+ zapínat či vypínat předzesilovač. U nové verze V2.0 je to zde, tedy při nastavování, jednodušší a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Program JE znamená zapnutý předzesilovač a dE pak vypnutý. Tento získaný poznatek jsem ale nikde v datech od výrobce nenašel, proto jsem chtěl u výrobce ověřit, zda se nepletu a zda to tak opravdu je. Napsal jsem tedy šéfovi firmy Fisher Research Labs (a vlastně i celé First Texas přes testování hobby detektorů)  Gene Sculliovi.  Protože ho naše názory jakožto  jedny z mezinárodních testovačů prototypů detektorů Fisher opravdu zajímají, za chvilku mi zavolal zpátky. Probírali jsme zpětně všechny funkce a processy, co jak nastavovat apod. Na moji otázku ohledně předzesilovače však odpověď neznal a rovněž tak to nevěděl ani další z vyložených praktiků Mike Scott. Nakonec mi slíbil, že zajde přímo za vývojářema a zeptá se jich. Když mi po pár dnech napsal, že mám pravdu a že to tak je, připadal jsem si na chvíli jako mistr zeměkoule a možná bych i prasknul, kdyby mě mezitím nevyrušila a nepomohla vystřízlivět dcera a její hra na housle. To jen na vysvětlení  důvodu, proč jsem oba detektory kovů testoval v programu JE, ačkoli normálně hledám v dE. Chtěl jsem ale oba detektory testovat  se zapnutým předzesilovačem, tedy s větším výkonem a dosahem a proto to nastavení processu JE. Mimochodem, každý kdo detektor Fisher F75 má a "umí" s ním, ví, jak opravdu důležité je vzájemné nastavení Discu a Sensitivity v DISCRIMinačním režimu, případně i Theshhodu v ALL METALu. U nové F75 V2.0 tohle víceméně odpadá, i když časem určitě na nějaké další fígle narazíme. Závěrem, jestli nechci vypadat jako obvyklý testovací tlučhuba (a těch je na internetu dost, tak proč rozšiřovat jejich řady …) bych měl alespoň zmínit, co se mi na nové inovované verzi V2.0 detektoru Fisher F75 Ltd nezdá, nelíbí a o čem bych mohl říci, že se mi zdá horší než u stávajícího modelu. Nic zásadního mě opravdu nenapadá, snad jen ta cena (ta bude bohužel vlivem stanovených exportních a prodejních cen vyšší - F75 V2.0 bude stát Kč 26.990 Kč a F75 Ltd V2.0 pak 29.990 Kč). A pak možná trochu a funkce Diskriminace – rozlišení kovů. To může být ale klidně pouze můj subjektivní pohled vzhledem k tomu, že jsem léta zvyklý na jiný zvukový výstup.

Doufám si tvrdit, že svůj detektor Fisher 75 opravdu znám... a pak je tu ještě moje notorická lenost, která mě nutí si sakra rozmýšlet, zda kopat či ne. Kdyby mě někdo v noci vzbudil, na hlavu nasadil sluchátka a zařval "železo nebo barva", většinou bych se nejspíše nespletl. No a to může být i hlavní důvod, proč jsem se v přesnosti rozlišování nejmenších barev, jaké si dokážete představit (např. půlbroček) cítil jistější se stávající F75 LTD než s novou V2.0. Je to asi ale pochopitelné, protože díky tomu nastavení výšky tónu i v DISCRIM režimu není tón úplně stejný jako ten, na který jsem u svého LTD zvyklý. Myslím si, že nová verze detektoru Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 je opravdu povedená a uvítají ji všichni detektoráři, kterým přes jejich pověstnou skromnost stačí vždy pouze to nejlepší.

Pavel
Fisher Research Labs Czech Republic ve spolupráci s fisherklub.cz

 

Komentáře

Obrázek uživatele Kim

hmm

Obrázek uživatele Stepan

Perfektne napsane ! Ten DST program je dost zajimavy a celkove i ty ostatni k tomu ! Bude mozny pripadny  upgrade software s F75 ltd na V 2.0 ? Paac tretiho Fisu uz bych asi neuchodil :D Chtelo by ho to vyzkouset hergot kazdopadne  :) 

Obrázek uživatele ludek

Ahoj Štěpáne, není problém vyzkoušet, to vymyslíme. Zkoušel jsi F19 Ltd. a tyhle nové modely F75 a F75 Ltd. V2.0 jsou stejně stabilní v silném rušení, takže se těším k vám pod ohradníky, takže to by bylo, kdyby sis ho zrovna ty - jako srdcerváč Fisheru - nevyzkoušel také smiley

Nové V2.0 si může případně vyzkoušet každý, kdo se rozhodne si ho vyzkoušet. Stejně jako to bylo (a je) s F19 Ltd. 

Obrázek uživatele Stepan

Ahoj Ludku , no pokud to bude stejne jako u te F 19 ,tak to nema chybu ! Netreba zduraznovat co to vsechno znamena !:D Kazdopadne to zkusime tam kde tomu osobne rikam Hardcore !:) Mam zase ted o cem premyslet .

Obrázek uživatele Kim

a kdepak je slibavaná F80?

Obrázek uživatele ludek

ve fabrice :-)

Obrázek uživatele Kim

:-D

Obrázek uživatele Stepan

Az prijde F 80 bude to velke panove .....vsichni to uslysime tu rachu v ten pravy cas!! :) Troufam si rict ,ze to bude nejmene jako Stalinovy varhany !:D

 

 

Obrázek uživatele ludek

Protože dorazilo celkem dost dotazů na mejl a odpovídal jsem v podstatě vždy na to samé každému zvlášť tak to dám sem do komentáře, aby se to dalo vyčíst přímo zde.
F75 a F75 V2.0, stejně jako F75 Ltd. a F75 Ltd. V2.0 se nebudou prodávat souběžně. Modelová řada s označením V2.0 je prostě nástupnickou řadou. U starších verzí (tedy bez označení V2.0) se nebudou provádět výprodeje, protože v ČR už žádný starý model F75 není, jsou už jen modely nové (tedy s označením V2.0) a staré Ltd. jsou v ČR už jen poslední 2 ks (jeden je na skladě u nás, druhý je na skladě u Pavla v Modřanech), jinak jsou už v prodeji pouze modely nové (s tím, že už jsou zařazené i v e-shopu a z nabídky byl stažen starý model).