Patinování stříbrných mincí

Zdravím všechny přítomné. Počasí na nějakou dobu vysadilo, takže je čas se věnovat jiným činnostem. Podělím se s vámi o svojí zkušenost na poli numismatickém.

Každý z nás si našel nějakou tu stříbrnou mincičku, která bývá - podle složení zeminy ve které byla nalezena -  více či méně znečištěna. Jsou spousty receptů, jak znečištěnou minci vyčistit, od tzv. babských receptů až po profesionální čistidla. Znečištění mince však bývá různorodé - hlavně v závislosti na složení zeminy, v níž mince po staletí ležela a bohužel také hlavním činitelem v míře znečištění je obsah ušlechtilého kovu v minci obsaženého. Jinak je znečištěna mince ze středověku, jinak novodobá. Podíl stříbra obsažené v minci stanovil ve své době hodnotu, kterou mince měla na trhu, resp. cenu zboží, které bylo za danou minci možno zakoupit.

Pro nás z toho plyne jediné, obsah stříbra - a ostatních příměsí a kovů -  je to, co se podílí na znečištění mince. Nebudu zde rozebírat podíl mědi ve starých středověkých mincí a její vliv na tvorbu zelené měděnky na stříbrných mincích, každopádně to je ta hlavní věc, která minci pro další zachování nesvědčí a je důležité jí odstranit. Šetrné očištění stříbrné mince - vzhledem k jejímu stáří a zejména zachování její numismatické (a tím i další případné tržní) hodnoty je základ. 

Nebudu zde rozebírat jednotlivé procesy čištění - ať již mechanické či chemické (např. tzv. citronka, chelaton, soda, různé druhy kyselin, alkoholu či prostou mýdlovou vodu v návaznosti na různé kartáčky a pod.), ale chci vás seznámit se svým poznatkem, který vám (možná ;-) ) přispěje ke zhodnocení vašich nalezených mincí a k jejich dalšímu uchování.

Z numismatického hlediska, se mince cení pro svou vlastní hodnotu, vzhled a zachovalost. Jedním z podstatných kritérií u starších mincí jejich tzv. patina - je to stářím zoxidovaná tenounká vrstvička, která minci propůjčuje tmavě šedý až černý nádech, zejména v prohlubních ražby a je průvodním jevem klasického, tedy rovnoměrného stárnutí stříbra. Tyto mince jsou numismatiky zvláště ceněny a rozdíl mezi identickými mincemi, z nichž jedna bude v čisté barvě stříbra a druhá s ušlechtilou patinou mohou jít i do násobků tržní ceny té první. Myslím si, že patina má smysl a krásu zejména na starých mincích - maximálně do konce éry Rakouska-Uherska, mladší už ne. Na tomto snímku vidíte dvě stejné mince Leopolda (mezi námi známého jako pyskoun ;-))

Vlevo s krásnou patinou, vpravo klasická očištěná mince. Mince vpravo dopadne stejně po každém čištění, protože se po nálezu snažíme odstranit různé nánosy, měděnku, špínu, nahnědlé fleky, výkvěty mědi nebo tzv. "divokou" patinu, která není rovnoměrně rozprostřena po celé ploše mince. Proto po vyčištění od všech nežádoucích projevů a nečistot je mince sice čistá, ale leskne se jak část psích pohlavních orgánů…

No a teď vstupuje na scénu moje vychytávka, jak vrátit minci její starobylý vzhled, aby vynikly detaily její ražby.

Pomůcky a ingredience:
Budete potřebovat - měkký zubní kartáček, štěteček s jemným chlupem, jedlou sodu, nějakou měkkou  utěrku - třeba švédskou, nebo flanelový hadřík a to hlavní - přípravek na studené černění tzv. brynýr zn. Excalibur (18 ml balení se prodává na netu za cca. 120,-Kč, kdo toho má doma víc, tak doporučuji 50ml balení (stojí jen asi o 50,-Kč víc).

Patinace:
Prvním krokem, je minci omýt, odmastit a vysušit - stačí horká voda, trochu mýdla či saponátu a zubní kartáček - ošolíchat, osušit.

Tady vidíte testovaný 15-ti krejcar Leopolda I., vyčištěný a připravený k patinaci.

Pro účely prezentace, jsem postupně patinoval celkem 4 mince - na dalších snímcích vidíte aplikaci přípravku Excalibur - kápnout na minci a štětečkem rozetřít na celou plochu mince, kov začíná hnědnout a postupně černat. Po úplném zaschnutí (asi 10-15 minut) minci obrátím a totéž aplikuji na druhou stranu a opět nechám zaschnout.

    

    

Upozorňuji, že přípravek je na studené černění oceli - na zbraně a pod., ale zřejmě reaguje s příměsí niklu a jiných kovů v mincích, proto ne všechny mince zčernají ideálně, některé jsou tmavě hnědé, některé tmavě šedé až do černa. Pro tmavší odstín patiny je lepší minci nechat úplně vysušit třeba až do druhého dne a nátěr přípravkem Excalibur zopakovat - to si musí každý vyzkoušet sám podle druhu své patinované mince.

Na snímku vidíte 4 různé mince po aplikaci jedním nátěrem přípravku Excalibur. Čím víc vrstev Excaliburu - tím tmavší patina (stejné jako na tržnici - čím víc proužků, tím víc Addidas)

No a teď nastává ten správný okamžik na proces, při kterém odstraňujeme patinu z vrcholků ražby - tedy z opisu mince a z obrazu. Toto jsem dělal dvěma způsoby:

Metoda č.1:
Na okraj dřezu si položím mokrou, zlehka vyždímanou utěrku či hadřík, vyhladím ho a zlehka pocukruji jedlou sodou.

Poté nasypanou sodu na utěrce pokapu vodou (nesmí být suchá), položím na ní napatinovanou minci a ZLEHKA šolíchám mincí po hadru zleva doprava.

Patina se z vrcholků ražby začne stírat a zůstane jen v prohlubních mince.

Nepravidelné odstranění z opisu či obrazu mince doodstraníme  hadříkem na prstu namočeným v rozmočené sodě.

Metoda č. 2:
Kdo má  tlustý a neohebný pařáty, doporučuji vatové tyčinky namočené v rozmočené jedlé sodě (bahýnku) a konkrétní místa opatrným šolícháním odpatinovávat do té doby, než bude jasně zřetelný text opisu a vrcholky ražby do stavu, který vám bude vyhovovat. Nesmíte se sodou dotýkat prohlubní mince, jinak odstraníte patinu i tam a budete muset začít znovu - co ale není zas takový problém - minci prostře usušíte, znovu natřete Excaliburem a tradáááá, jede se dál ;-) 

Tady vidíte porovnání všech čtyř zúčastněných mincí - krapet jsem pospíchal, proto výsledek není 100%-tní, ale věřím, že základ jsem nastavil a další už je jen na každém z vás....

Je taky ale možné, že ne každému se tato úprava mincí bude líbit, třeba má někdo lepší návod či metodu a proto bude jen dobře, když svoje vlastní poznatky připojíte k tomuto mému příspěvku našeho fóra a obohatíte tím další společný výzkum - a o to si myslím na tomto webu jde především - o poznání.

Přeji hodně úspěchů a případné spokojenosti s uvedenou metodou.

P.S. - Všechny negativní ohlasy na tento článek adresujte adminovi tohoto webu, na mě zapomeňte :-)

Vrbata

 

Komentáře

Obrázek uživatele Pavel50

Staník šikula yes brynýr jsem ještě nezkusil .   Zkusím a písnu sem jak mi to šlo . Jsem spíše zastánce sirnejch jater . wink

Obrázek uživatele karlos

super!!!muzes mi to cele odeslat na email?k.kaminek@seznam.cz...moc diky..u mne mas yes

No vypada to hezky to se musi nechat,myslis ze ten brynyr neni agresor?Numismatici by  asi trnuli nevim...Ale libi se mi to. 

Obrázek uživatele ricci_kent

...snad doplním třetí, ověřený způsob začištění opisu...minci olískat na obyčejné gumě na gumování (té bez příměsi brusných částeček, tedy ta světlá část)

Excalibur musím vyzkoušet, já používám nejčastěji oxidační mořidlo, DPRK2 100 nebo DPRTHZL 100...ale to už jen tak na okraj. smiley

Apropo, sirná játra (síra und hydroxid sodný) jsou výborná, trošku náročnější na výrobu (kdysi jsem je dělal doma enlightened a měl jsem pomalu na krku rozvod), udržovat v chladu a temnu lednice a neaplikovat na proof (velmi lesklé povrchy) - vzniká namodralá nepřirozená patina.

Stando,myslíš,že je to pro numismatiky zajímavější míti staré mince s patinou,než bez ní?Samozřejmě nemyslím ty úplně vyleštěné.Díky.

Obrázek uživatele Pavel50

Myslím si že jsme s Standou za jedno yes tady je pár odpovědí znalců v oboru . http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/patina-1310x3Je to 5 stránek a dle mého souhlas yestřeba tohle je jak ze žurnálu cheeky :Např. se dražily na aukru 2x 5 Kč 1932 - naprosto stejný stav. Jedna byla normálně vyfocená bez lesku, cena začínala na 100,- Kč a ani jeden člověk nepřihodil. Druhá - přeleštěná, na fotce viditelný odlesk, jak říká archy - že by se v něm fotograf viděl jako v zrcadle :) ... prodala se za 1500,- a všichni přihazovali jak diví :D A proto si položme řečnickou otázku:Je opravdu základem úspešného prodeje sidol a zubní pasta ? :D :D Je to směšné... přitom kdyby si ten samý člověk koupil tu druhou minci třeba za 250,- Kč a přeleštil ji v umyvadle doma, tak efekt vyjde naproto stejně.Já nechápu jak někteří kupující uvažují...

Obrázek uživatele Kim

Pecka

Ricci se ji ani moc nedivim mit doma Junyj chemik?