Poklady Chebska

Zdravím kolegové,
mnoho z vás zajisté zažilo diskuse na téma odevzdávat, či neodevzdávat archeo nálezy. Chtěl bych se s vámi podělit o pár fotek z výstavy, kterou uspořádalo Chebské muzeum z nálezů mincovních depotů a jiných reliktů, učiněných v posledních letech místními detektoráři, ale i jinými osobami.

První nález učinil v roce 2006 při hledání reliktů války mladý detektorář na poli u Svatého kříže (info jsou z veřejně dostupných zdrojů na netu), kde nalezl depot 91 Hallských feniků v nejspíš koženém váčku. Nález v dobré víře nahlásil. Pak ale následovalo ne příliš příjemné popotahování po úřadech a následné obdržení nálezného. Světe div se v řádech stokorun... Následovala mediální smršť a po dlouhých eskapádách a z ostudy kabátu na intervenci Krajského úřadu dostal "doplatek" ve výši asi tří desítek tisíc.

Další, významnější nález učinila předloni kolegyně detektorářka Bibinka v Opatově u Lubů. Jednalo se o depot asi 2 tisíc stříbrných Hallských feniků v plátěném pytlíku. I ona, začínající detektorářka, v dobré víře nález ohlásila a předala pracovníkům Chebského muzea. Radost z nálezu jí zajisté trochu kazil přístup mladého archeologa p. Beránka, který ji div nevynadal za to, že nález učinila. Nu což. Nakonec i ona byla po zásluze, po dlouhých tahanicích odměněna.

Třetí velký nález pocházel již z roku 2000 a jednalo se o ukryté stříbrné říšské dvou a pětimarkovky, které našli techničtí pracovníci saského spolupořadatele divadelního festivalu Uprostřed Evropy v kryptě františkánského kostela v Chebu mezi tělesnými pozustatky pohřbených mnichů. Do muzea se po nahlášení českými pořadateli dostalo 252 stříbrných mincí, dílem ještě zabalených v bankovních ruličkách. Kolik jich ale zůstalo za "drápkama" saským objevitelům není známo.

Výstavu doplňovaly další nálezy, ať už keramiky a porcelánu, nebo bronzu z Chebska.

Jediný, kdo výstavu nekrášlil, byla samotná Bibi, protože ji, jak jsem se od ní dozvěděl, "nějak zapomněli pozvat"...

Takže není ještě zdaleka vše ideální, ale již se blýská na časy. Legislativa řešící případné odměňování nálezců je stále v nedohlednu, tak alespoň doufejme, že přístup muzeí bude podobný tomu chebskému a odevzdané archeonálezy budou vystavovány a nebudou z depozitů časem mizet, jak se někteří detektoráři obávají. Takže se již snad opravdu blýská na časy. Alespoň u nás na západě. Otázka zda odevzdávat, či nikoliv přesto zůstává otevřená. Já každopádně Bibince i jejím předchůdcům děkuji, protože mám opět proč vzít žáky do našeho muzea a snad jim bude naše regionální historie opět o kousíček bližší. Patriotismus a vlastenectví se nedá totiž stavět na pár pomíjivých vítězství národního týmu v hokeji, či fotbale.

link na reportáž ČT zde

foto: vlastní + 1 foto Muzeum Cheb a foto Bibinky – ČT
Paolo

 

Komentáře

Obrázek uživatele Kim

jé bibinčiny střibrňáky.hnm a hrnek krasný

Obrázek uživatele schatzlar73

yes

 

 

Obrázek uživatele Pavel50

Určitě krásná podívaná . yes         to ostatní nechám bez komentáře ..........................

 

 

No ze ji nepozvali cumim teda myslim oficialne.No pokecame kdyz dorazi k Oldovi, cekala taky pres rok.

Obrázek uživatele jenda78

Krásný nálezy !!!

Já čekal na blbej papír o předání bronz. jehlice rok , pak jsem to vzdal . Kdepak asi skončila :(

Obrázek uživatele ricci_kent

...výstava pěkná, byl jsem, ostatní nekomentuju, jako v podstatě vše co se týká našeho Banánostánu crying