Polotovar U-Boot Frontspange

Není to tak dlouho, co kolega Beax odprezentoval svůj nález ponorkové spony v naší klubové sekci (ten kdo by si ho chtěl připomenout, tak ho nalezne zde). Nechceme se ale k němu vracet z pohledu okolnostních nálezu, i když jde nepochybně o moc krásný nález, když ze smeťáčku vypadne tak zajímavá věc, jakou jistě je U-Boot Frontspange, ale jen bychom opakovali to, co podrobně napsal Beax ve svém zmiňovaném příspěvku. Chceme se na nález ponorkové spony podívat jako na jedno z vyznamenáních vyráběné u nás výrobcem Adolfem Scholzem, Grünwald. Tedy z hlediska sběratelsky-badatelského smyslu (jak to tak u našich nálezů detektorem většinou i bývá).
Vezmeme to ale pěkně od prvopočátku vzniku U-Boot-Frontspange – osobně jsem se totiž v minulosti nejednou setkal s názorem, kdy dotyčný nevěřil, že tahle ponorková spona skutečně existovala a byla udělována. Proto se přesuneme do srpna roku 1944 a podíváme se novin Uniformen-Markt. V tomto čísle specializovaných novin byla prvně představená tato spona. Její představení nebylo rozsáhlé, jak bychom asi čekali, ale šlo pouze o nenápadný a čistě informativní článek, u kterého bych možná tipnul, že by ho byl člověk i schopný lehce přehlédnout. V tomto článku se pouze pár slovy v překladu píše:
Velitel námořnictva má možnost udělit posádkám ponorek, za projev statečného a příkladného vedení boje v těžkých a v tvrdých podmínkách ponorkovou bojovou sponu z bronzu. Uděluje se jménem flotily a je nošená bezprostředně nad udělenými vojenskými medailemi a vyznamenáními. Uděluje se v rámci obřadů a za předpokladu, že předání proběhne těm, kteří přežili. Upřesnění podmínek pro udělení spony bude ještě rozhodnuto samostatně.
Dále se ve stejném čísle časopisu Uniformen-Markt, na jiné straně, dá najít i krátké info o jejím o motivu a autorovi. Opět jde o strohou a stručnou informaci:
Podle návrhu od autora Wilhelm.Ernst Peekhaus, Berlín, byla vytvořená U-Boot Frontspange. Uděluje se jménem velitele a je nošená bezprostředně nad udělenými vojenskými medailemi a vyznamenáními (pozn.aut. – toto slovní spojení vystihuje v němčině slovo Ordensschnalle a týká se vojenských i nevojenských medailí a vyznamenání). Vyobrazená je ponorka a základní třída je z bronzu. Viz strana 3 v tomto čísle. (pozn. odkaz na str.3 je odkazem na představení U-Boot Frontspange).

Toť vše. Na význam této spony mi přijde věnovaný prostor v rámci jejího představení absolutně minimální. Když to srovnám třeba s popisem o železných křížích, ze stejného časopisu (samozřejmě z jiného ročníku) zde, nebo když si člověk prolistuje daný časopis, zjistí, že by si určitě ponorková spona zasloužila více prezentačního prostoru. Já jsem jiný prostě nenašel. Proč tomu tak bylo, to se můžeme dnes již jen domnívat. Bylo to snad z důvodu, že v druhé polovině roku 1944 byla už jen hrstka bojeschopných ponorkových námořníků a především pak samotných ponorek a šlo tedy spíše jen o "propagandu" prostřednictvím časopisu Uniformen-Markt, která měla říci širší veřejnosti něco ve smyslu, že "námořníci z ponorek jsou tu a stále tvrdě bojují", nebo šlo o motivaci "hrstce posledních"? Těžko říci a jednoznačného důvodu se už nedopátráme.

 

 

II. typ vyráběl A.Scholze, Grünwald/ Neiße
Posuňme se teď z historie prvního představení ponorkové spony z minulosti do současnosti.  U-Boot Frontspange je značená výrobcem SCHWERIN, BERLIN 68, ale při tom II. typ (pozdější) této spony je vyráběn firmou Adolf Scholze, Grünwald. To není nikterak nová a převratná informace. Výrobce Schwerin byl v r. 1944 jedním z mnoha zákazníků A. Scholzeho. V době, na konci války, kdy už Schwerin nemohl vyrábět ponorkové spony sám, zadával si výrobu právě u Scholzeho. Proto jsou 2 typy ponorkových spon - 1. typ vyráběný v Berlíně, 2. typ (pozdní) vyráběný u Scholzeho - tento typ má zalisovávaný háček a pant je součástí spony a je typickou koncováléčnou technologií jabloneckých výrobců. Tuto Beaxovu sponu jsme konzultovali s kolegou, jehož specializací jsou právě jablonecké produkce a svou aktivitou v této specializaci získal velký respekt především v zahraničí. Je to právě kolega Pavel, který nám pomohl dokázat, že nově objevený typ tankového odznaku od Scholzeho je zaručeným originálem (přečíst si můžete zde). Pavel nám poskytl sken účetní knihy Adolfa Scholzeho, kde záznamy z roku 1944 jasně dokazují, že Scholze podobně dodával na konci války i jiné výrobky německým odběratelům – např. stříbrné odznaky za zranění (značené číslovkou 100) firmě Rudolf Wächtler & Lange, Mittweida.

  

Touto cestou Pavlovi za výjimečný poskytnutý materiál ještě jednou velice děkujeme! Je skvělé mít ve vlastní domovině takového uznávaného odborníka, který je ochotný k propůjčení materiálů, které mají něco potvrdit nebo vyvrátit. Pavle díky a velice si vážíme a ceníme tvé spolupráce!

Z nálezových okolností samotného smetiště, kde spona bez mála 71 let odpočívala, také vyplívá, že výrobce Adolf Scholze zadával tzv. práci domů a tato činnost byla rozšířená v širokém okolí Jablonce. Předmětem tohoto přivýdělku v chalupách byla kompletace vylisovaných polotovarů, kdy dotyční vkládali jehlu, které se následně začepovala, a ohýbali háček záchytu jehly. Polotovar disponuje pouze výčnělkem drátu, který se podle přípravku ohnul tak, aby plnil funkci záchytu pro jehlu. Jistě se také podíleli na finálním začištění samotného vyznamenání a balení každého kusu.

Takže nejen že toto vyznamenání ve skutečnosti existovalo, jak jsem zmínil pochyby vyřčené od kolegů, na začátku tohoto článku, ale vyrábělo se i u nás. Na samotný závěr jen dodáme, že pokud by si někdo chtěl udělat radost ve své sbírce a obohatit ji právě o II.typ U-Boot Frontspange, tak sbírkový nekopaný kus se dá sehnat v rozmezí 650 – 750 € za bronzovou třídu.

nálezový stav:

po vyčištění:

další polotovary od A. Scholzeho, ze stejného smetiště:

 

Luděk a Jindra, ve spolupráci s Pavlem (pavels 2005)
ke zdokumentování sponu poskytl beax

 

Komentáře

Obrázek uživatele lada


Moc pěknej článek.Kluci oceňuji vaši práci,pěkně napsáno podloženo dobovými materialy.

opět jsem zase chytřejší.

Lada

 

 

 

Pánové-to je počteníčko parádní a foto taktéž......

Chlapci diky diky diky.Zajimave pocteni...tak by to melo vypadat.

Obrázek uživatele pupajs

Parádní článek . Super počtení . Dobrá práce yes

Obrázek uživatele karlos

Smekam pred vsemi,klobouk doluyessuprove popsane,k tomu neni co dodat,Karlosyes

Obrázek uživatele Dobs

Skvěle napsaný článek yesyesyes

Obrázek uživatele Pavel50

Squelá práce .

Parádní článek!!!!!

Obrázek uživatele Viki

yes Díky, pěkné. V.

Velmi zajímavé informace,dobrá práce!

Obrázek uživatele Kim

 Začala se udělovat 15. května 1944 a byla bronzová.Dne 24. listopadu 1944 byla povolena vyšší třída ve stříbře.