Pozor na Čínské kopie detektorů

Před nedávnem se na nás obrátil jeden zákazník, že někdo z jeho rodiny si koupil na jednom českém inzertním serveru použitý detektor Fisher GoldBug a že mu nefunguje, tak jestli by nám ho mohl zaslat na servis. Už po rozhovoru přes telefon jsem pojal podezření, když scházelo jakékoliv výrobní číslo, že s detektorem nebude tak nějak úplně všechno v pořádku a to, že nefunguje ovládání pro pohyb v menu, je jen "pouhou třešničkou na dortu". Když nám detektor přišel na servis, nestačili jsme se divit, po otevření jednotky dosáhl náš údiv maxima. Jasná čínské kopie. Detektory Fisher jsou světově oblíbenou značkou, tak není divu, že je "větve" kopírují a vyrábějí. Tyto kopie se pak dají koupit na inzertních serverech jako je například ebay, apod. Nejsem tedy ani překvapený z toho, že je "větvě" vyrábějí a prodávají, oni jsou schopní zkopírovat a vyrobit úplně všechno. Spíš mě trochu překvapilo a do jisté míry mě možná bylo i líto toho člověka, který se nechá zlákat vidinou "výhodného nákupu" (absence výrobního čísla, které je rodokmenem detektoru, by měla být ale dostačujícím ukazatelem, auto bez VIN kódu si taky nikdo jen tak nekoupí…). Cena, za kterou ho dotyčný koupil, byla 10.000 Kč, což rozhodně není výhodný nákup, jak se může zdát, ale naopak, solidní "past".

Jak se dá u kopií očekávat, tak všechno je jinak, než tak aby to tvořilo kompaktní a především pak spolehlivý detektor. Samotná řídící jednotka snad není ani řídící jednotkou, v pravém slova smyslu, ale něčím, co ji možná tak vzdáleně připomíná, pokud má člověk dostatek představivosti. Už samotná základní deska (to je ta zelená deska, na kterou se pájí různé elektronické komponenty) je z úplně jiného materiálu (má i odlišnou barvu) a její tloušťka je téměř poloviční. Jsou v ní i vzduchové bublinky, což je samozřejmě u dílu takového významu podstatnou závadou. Na této pseudozákladní desce jsou napájený pseudosoučástky, které absolutně neodpovídají originální konstrukci. V originálním zpracování u Fishera jsou všechny tyto součástky zabezpečené proti vniknutí vlhkosti, to je nutností v rámci jejich funkcí. Ať chceme nebo nechceme, každý detektor je v kontaktu s vlhkostí. Někdy prostě zmokneme, jindy dáme detektor ze zimy do tepla a z tepla do zimy, apod. a to všechno znamená změnu "tepelného prostředí" doprovázenou kondenzací par. Tvoří se tedy logicky vlhkost i tam, kde na to, jako uživatelé, máme minimální vliv. Pokud k tomuto není přizpůsobená samotná elektronika a její komponenty, může to mít takové následky, že detektor prostě nebude fungovat, nebo dojde k vyhoření celé základní desky. Pro porovnání se nám podařilo sehnat stejnou revideční šarži označenou REV4 (REV 4 – 09/20/11, jde o rešerši z roku 2011) a porovnali přímo s rešerší, která byla zkopírována.
Na kopii jsou poddimenzované i kontakty na baterii. V originále jsou požité bytelné a pevné kontaktní svorky, kdežto na kopii jsou použité doslova "plíšky". Co se týká dotykového K-paddu k ovládání nastavení detektoru, to je taky kapitola sama o sobě. To vypadá, jako kdyby někdo potiskl hajzlpapír, přetáhl igelitem a přilepil kanagonem. Doslova jde o kus potištěného papíru, který může fungovat leda tak maximálně 14 dnů. V originále jde o gumoplastový díl s podkladovým 3M lepením. Dokonce i taková drobnost jakým jsou "knoflíky" potenciometru jsou udělaný fušerácky. V originále jsou celoplastové, kdežto tady jsou přetažené nějakou gumou, která se loupe. Suma surámu, sečteno podtrženo, detektor k nepoužití s funkčností tak 14 dnů až jeden měsíc.

Po tomto součtu jsme kontaktovali nešťastníka a určitě jsem nebyl nosič dobrých zpráv. Navržené byly dvě možnosti řešení. Buď pseudodetektor vrátí prodejci a honem rychle ruce pryč od něj, nebo vyměnit komplet elektroniku detektoru a v to realitě znamená všechny komponenty vč. základní desky. Majitel si vybral variantu "B". Do GoldBuga byla tedy implementována komplet originální střeva, včetně základní desky, displeje, nového nezbytného dotykového K-Padu, apod. Servis vyšel tedy na 4.500 Kč. Když vezeme nákup rádoby detektoru za 10.000 + 4.500 Kč jako investici do toho aby nám detektor vůbec k něčemu byl, jsme rázem na ceně, za kterou se dá pořídit 100% kvalitní bazarový GoldBug se zárukou a pomalu jsme u ceny, za který se dá pořídit nový. Další podstatnou věcí je sonda na kopii detektoru a její zpracování. Tam kde je originální sonda zatavená (obr.č.04) do speciálního plastového těsnění, tak na čínské kopii je to jen zalakováno něčím, co se stejně loupe. Přitom jde v rámci sondy o nejvíce důležité místo, pokud sonda po létech používání odejde a začne do ní téci, pak je to přesně v 99,5% v tomto místě. Je tedy otázka času, kdy přestane pracovat. Když si k tomu tedy do ne příliš vzdálené budoucnosti připočítáme ještě sondu, tak pak jsme na částce, která dalece přesahuje cenu nového detektoru. Položit si tedy otázku, jestli je to výhodný nákup nebo není, je tedy úplně bezpředmětnou záležitostí. Při tom stačí držet se u bazarových detektorů, stejně jako u každé bazarové věci, pár základních pravidel. Svým obezřetným chováním si ušetříte starosti, trápení ale také samozřejmě peníze.
 

Vždy si vyžádejte výrobní číslo detektoru
bez toho nejde vlak

Výrobní číslo si můžete ověřit u nás (samozřejmě pouze v rámci značky detektorů Fisher)
nic tím samozřejmě nezkazíte a nikdo vám za to hlavu neutrhne

Zjistíme vám, kde a kdy byl detektor prodán/zakoupen

Prodejce musí mít rozumný argument, když nebude schopný vám dodat manuál - ale pozor,
záruční list je součástí manuálu.
I přes jeho ztrátu jsme však schopný, přes zmíněné výrobní číslo dohledat vše.

Pokud vám na detektoru něco nesedí a nejste si jistí, obraťte se na nás – poradíme

Pokud máte jakoukoliv pochybnost, třeba jen o serióznosti prodejce – nekupujte
Nikde není napsáno, že detektor není třeba odcizený, apod.

Když se budete držet těchto pár rád, věřím, že se pak nenecháte nalákat a hlavně napálit, i když se bude tvářit prodejce jako "starý pan, co už nemá sílu chodit hledat a s detektorem byl 2x v terénu" – jak to tak bohužel bývá. Napsat nám na mejl: "Ahoj, hele co si myslíš o tomhle detektoru?" je přece to nejmenší co může člověk udělat.

Hledu zdar!
Luděk

 

Komentáře

Obrázek uživatele sputnik123

Jj dneska ty kluci šikmooký vyrobí uplně ale uplně všecho.Je dobré že se sem může člověk obrátit a dostane se mu dobrých rad a odpovědí.Pěkný článek, sice né pro majitele tohoto detektoru,ale poučnej pro ostatní.yesJentak dál.

Velmi zajímavý a pro detektoráře ,varovný--lepší si zaplatit více,než za šunt ,který za pár akcí odejde....Ať je tento ,moc hezký napsaný článek-přínosem ,pro váhaliky,co si chtěji pořídit -nový detík...Nejprve se fundovaně poradit a pak jít do toho.....yes

Užitečný čtení. Ťamanové jsou učenlivý. 

Obrázek uživatele karlos


kamarade pekne napsane a hlavne uzitecne!!!!

Obrázek uživatele MODREY

Pěkný..a hned za čínou bych viděl polskolaugh