Sekce identifikačních známek

Jak jste si jistě všimli, tak máme na stránkách nové uživatelské rozhraní v sekci identifikačních známek. Mělo by být pro všechny přehlednější, mělo by fungovat vyhledávání známek podle jejich opisu a nově byla přidána sekce "Kopie". Vezměme to ale pěkně po pořádku.

Katalog identifikačních známek
Vyhledávač v této sekci jsme se snažili přizpůsobit tomu nejjednoduššímu mechanismu vyhledávání, který je možný. Vliv na vyhledávání nemají velká a mala písmena, nebo mezera za tečkou ve zkratce. Názorná ukázka: Když zadáte třeba výraz "FELD." (tedy včetně tečky za zkratkou), vyhledávač vám najde známku, která v rámci své ražby takovou zkratku obsahuje. Vyzkoušet můžeš zde.
Pokud do vyhledávače napíšete výraz "FELD" (tedy bez tečky), vyhledávač vám nabídne všechny známky, které obsahují v některé ze své části ražby tento vámi hledaný výraz. Například jde o zkratky pro Felders., Feldgend., FELDLAZ., prostě všechny vojenské polní složky. Vyzkoušet můžeš zde.
A jak bylo řečeno před chvilkou, malá a velká písmena nemají na vyhledávání vliv. Funkci příkazu "hledej" nemusím asi popisovat a funkce příkazu "smaž hledání" vám vymaže vaší poslední vyhledávanou zkratku. Co se týká ještě všeobecného vyhledávání v katalogu, tak nemá velkou cenu vyhledávat velmi běžné zkratky, jakými jsou zkratky "abt., kp., nebo komp.", apod. Vyhledaných známek by bylo obrovské množství. Pokud se tedy člověk nechce vyloženě podívat, co tyto zkratky znamenají a v jaké podobě se na známkách nacházejí.

Vyhledávat jde i podle čísla
Je to především kvůli kódovaným ID, ale i kvůli tomu, že když má člověk např. nějakou známku od 211.Pěší divize, může se podívat, že v katalogu je ještě jejich sanitní rota. Podívat se na příklad můžeš zde.
Pokud zadáte třeba číslo 21, vyhledávač vám opět najde všechny známky, na kterých je toto číslo v ražbě. Tedy např.: kódová známka 210957 a 210960, Deutscher Volkssturm Gau 21, Grenadier Regiment 21, ale i Infanterie (Grenadier) Ersatz Bataillon 213, Reserve Flak Abteilung 521, nebo Pionier Ersatz Bataillon 213, atd., které číslovku 21 obsahují. Podívat se můžeš zde.
Vyhledávač nebere v potaz osobní čísla vojáků a krevní skupiny, které jsou na známce ražená, ale vyhledává opravdu jen v opisu známky.

Zkratky na ID
Tento vyhledávač zkratek byl pro nás jednoznačně nejpracnější záležitostí. Aby fungoval co možná nejlépe, všechny obsažené zkratky, jejich významy, překlady a případně i odkazy na konkrétní známky umístěné v našem katalogu, byly vkládaný jednotlivě do nové databáze rejstříku zkratek tak, aby se v něm vyhledávač dokázal orientovat, hezky jedna po druhé.
Práce ve vyhledávači zkratek je podobná jako práce s vyhledávačem ID.
Jak je známo, tak jedna samostatná zkratka může mít více významů, které můžou podstatně ovlivnit výklad samotné identifikační známky. Např. zkratka "A.B." na známce, může znamenat "Artillerie-Beobachtung", nebo "Arbeits Bataillon" po případě "Ausbildungs Bataillon". Asi nejmarkantnější zkratkou je pak jednotlivá zkratka "St.", která může mít až 7 reálných a používaných zkratek (jsou to např. Stammlager, Stab, Staffel, Station, Stelle, Stellungs, apod.). Podívat se můžeš zde. Jednoznačně je tedy lepší hledat ve zkratkách celé opisy známek. Např.: ST.KP.Pz.Jg.Ers.Abt., výsledkem bude jediný vyhledaný význam zkratky (Stamm kompanie - Panzer Jäger Ersatz Abteilung), na rozdíl od toho, když zadáte pouze zmiňovanou zkratku St. Podívat se můžeš zde.
Tak jako ve vyhledávání u známek, platí i zde, že pokud nenapíšete za St tečku (tedy St) vyhledávač vám nabídne všechny zkratky, které obsahují "St" nebo "st" – podívate se můeš zde.
I zde vyhledávač ignoruje rozdíl mezi velkým a malým písmem. Proto je nejednoduší vyhledávat celé složeniny zkratek, než jednotlivé zkratky, pokud se tedy samozřejmě nechcete podívat, co znamená nějaká konkrétní zkratka, která je k vidění zřídka kdy a na jaké známce se může ještě vyskytovat.
V této sekci se budeme ještě chvilku hrabat, ale z hlediska uživatelského to nebude mít žádný vliv. Samozřejmě do zkratek budeme dále přidávat zkratky, po případě překládat nebo linkovat zkratku na známku, která bude nově přidaná do katalogu ID.
Během chvilky zmizí z titulní strany našeho webu článek "Zkratky na identifikačních známkách (Erkennungsmarke)", který zde byl umístěný od prvopočátku vzniku našich stránek a v tuto chvíli už pozbývá svého smyslu.

Sekce Kopie
Tato sekce už druhý den po své realizaci vzbudila značný rozruch. Dáváme tam známky, které se k nám dostanou na určení, prostřednictvím mejlu. Nemůžeme ale vyloučit, to, že je dotyčný odesilatel stáhl odněkud z internetu, kde jsou nabízený na prodej. V naprosté většině a pro naši jistotu, ještě známky v této sekci konzultujeme, aby bylo minimalizované riziko omylu. Ke každé známce pak budeme doplňovat nějaké stručné info, po případě další fotky např. rubové strany, detailu ražby, pokud je budeme mít k dispozici. V tuto chvíli je sekce ještě rozpracovaná a postupně ji budeme doplňovat a rozšiřovat o jednotlivé informační texty i obrázky. Také bude docházet samozřejmě k přidávání dalších kopií známek.

To je asi vše, co jsem chtěl napsat ohledně nového uživatelského rozhraní kompletní sekce Identifikační známky. Na závěr, jen dodám, že celá sekce běží na nové platformě, do které je možné do budoucna cokoliv z hlediska administrace přidat. Možná tam tedy v budoucnu najdete vyhledávač seznamů pro kódované ID, nebo vyhledávač seznamu čísel polních pošt (FPN), fungujících na stejném principu jako vyhledávač zkratek na ID.
No a teď se můžeme vrhnout na vylepšení naší klubové sekci, která bude, jak věříme ku prospěchu všech jejich uživatelů. Jakýkoliv váš návrh na vylepšení je tedy vítaný.

Za Fisherklub.cz
Luděk

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele knecht

Paráda, teď už jenom zbývá, abych nějaké ídečko našel a vyzkoušel to jak to funguje  smileyyes

Pánové---suprová práce--klobouk dolů-před Vašim úsilím--je to přehledné a perfektní....yesyesyes

Obrázek uživatele Paolo

Saprlot, koukám, že těch kopií lítá po světě až nechutně moc... crying

Obrázek uživatele Vatys

Parádní zpracování katalogu;-)Jednoznačně nejlepší web u nás;-)

Super práce Luděčku! Teď už jen ty chybějící IDesa ;))

Obrázek uživatele milda70

Super katalog. Parádní práce.yesyesyes

Obrázek uživatele gutast

Luďku paráda to se vám povedlo.

Obrázek uživatele karlos

to nema chybu...kvalitni prace!!!!