Test detektoru Fisher F75 V2.0

Model Fisher F75 V2.0 je již delší dobu na trhu, tak se na něj můžeme s jistým časovým odstupem podívat a zjistit tak, jaké je jeho chování v běžné, každodenní praxi. První test je sice hezká věc, ale v naprosté většině případů se pak od pravidelného hledání někdy více či méně odlišuje. Nebudeme zde zvláště uvádět model F75 Ltd V2.0, protože až na dva přidané hloubkové programy, kterými jsou bP a CL jde o stejné detektory a to co zde bude řečeno o F75 V2.0 platí zároveň i pro F75 Ltd V2.0.

Do starého modelu F75 byl naimplementován obrovský výkon detektoru a tím nám, hledačům, poslali vývojový inženýři z Fisheru zprávu o tom, že dokáží vyrobit detektor, u kterého jde v první řadě o výkon, výkon a zase jen výkon. Kdybych to mohl k něčemu přirovnat, tak bych to metaforicky přirovnal asi k tomu, jako kdyby někdo postavil auto oplývající pouze hrubou silou a po sešlápnutí plynového pedálu by vás výkon zaryl nekompromisně do sedačky a v zatáčkách byste honili zadel z jedné strany na druhou - bylo by to jistě zábavné auto nejen na sobotní večery. Tlustá teta by si ale stěžovala, že je příliš tvrdé, že její pudlík má při jízdě strašně vykulený oči, že se s tím před kostelem blbě parkuje a že se do toho nevejde konev mléka, pro kterou si každou neděli, po kázání jezdí. Podobně tomu bylo i u starých modelů F75. Díky předimenzovanému výkonu se detektor potýkal s rušením v místech, kde se takové rušení nacházelo a člověk pak musel takové rušení eliminovat buď snížením výkonu, nebo zvýšením citlivosti. Rušení detektoru mělo na svědomí Electro Magetic Interferences, zkráceně EMI a obecně vzniká díky činností elektrických zdrojů, jako jsou všechny TV, rozhlasové nebo telefonní vysílače, zdroje elektrického/vysokého napětí, vlakové troleje nebo elektrické ohradníky. Jsou jimi ale i mnohem hmatatelnější věci jako mikrovlnky, televizní a rozhlasové přijímače, fluorescentní osvětlení nebo i obyčejné mobilní telefony. Vývojoví inženýři od Fisheru se rozhodli, že nám se zkrocením takového výkonu pomůžou a naservírují nám detektor se stejně velkým výkonem, který by byl použitelný v místech, kde je detektor běžně rušený. Jinými slovy, dají nám do ruky detektor nacpaný výkonem a vybaví ho systémem, který nám dovolí tento výkon maximálně zužitkovat v náš prospěch. Opět metaforicky – naše brutální auto vybaví nějakým systémem, který z něho udělá auto na každodenní ježdění kdekoliv a kamkoliv. Systém se jmenuje Digital Schielding Technology (DST) a jeho účinnost nás zaujala nejvíce.

Digital Schielding Technology
Co si člověk pod označením DST může představit? Laicky se dá říci, že jde o antiprozvukový filtru sloužící zároveň i k potlačení elektromagnetického rušení. Jak jsou na tom tedy v tomto aspektu nové verze V2.0? Touto otázkou se dostáváme k hlavním funkčním rozdílům mezi starou F75 a novou verzí F75 V2.0. Při hledání se svou starou osvědčenou F75 většinou používám program "dE" a následně si pomocí diskriminátoru podle úrovně elektromagnetického rušení zapojuji předzesilovač posunutím "Disc" v rozmezí 0 - 4 nebo tento předzesilovač vypínám na hodnotu "Disc 5", kdy se v této hodnotě nastavení Disku deaktivuje. Program "JE" nepoužívám a to právě z toho důvodu, že předzesilovač je zde stále zapojen a já na úroveň interferencí nemohu jednoduše a hlavně rychle reagovat. Díky novému antiprozvukovému filtru technologii DST je chod nové F75 V2.0 tichý a to i při maximální úrovni citlivosti. Programy u V2.0 jsou z tohoto důvodu nastaveny trochu jinak než u starší F75 verze. Program "JE" sice jede s předzesilovačem (stejně jako dříve), ale u nastavení procesu "dE" je předzesilovač nyní deaktivovaný. Právě z tohoto důvodu již není potřeba za pomocí Discu zapínat či vypínat předzesilovač, nastavování je jednodušší a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Nejsem odborník, tak netuším, jak inženýři toho docílili, ale nutno podotknout, že DST prostě funguje na jedničku. Na lokalitách, kde předtím nebylo kvůli rušivým signálům možno hledat s citlivostí výše než v hodnotách 60 maximálně 70, můžu nyní s F75 V2.0 sensitivitu klidně vyšťavit nad hodnotu úctyhodných 95 a mašinka je stále tichá a nemá prozvuky. Pro někoho, kdo je dlouhodobě zvyklý na chování klasické F75 to může být matoucí a tak možná po chvilce, jako se to stávalo mně, začne sondou máchat nad mosaznými úchytkami tkaniček bot, aby se přesvědčil, jestli detektor vůbec funguje. To nám potvrdili i hledači, kteří mají srovnání se starou a novou F75kou. Jeden nejmenovaný hledač (nechceme Vaška jmenovat) používá na hledání dva detektory Fisher F75 LTD a Minelab CTX 3030. Když nedávno přešel na novou V2.0 verzi, asi tak po třech "seznamovacích" dnech mi volal a říkal první dojmy. Nejdříve byl stejně jako já trochu vedle z toho divného ticha, ale pak byl unesen tím, že byl konečně schopen prohledat (nejen) okolí svého domu, což se mu s ohledem na extrémní koncentraci kovového šrotu a silnému elektromagnetickému rušení předtím s žádným jiným detektorem nikdy nepovedlo... a že jich bylo. Nepovedlo se to ani s detektorem, jehož cena je jednou taková jako u F75 V2.0.

Super rychlý program FA
Druhou přidanou novinkou je super rychlý program FA, který je určený především pro hledání na místech s vysokou koncentrací železného odpadu. Jeho hlavní předností je vynikající a bezkonkurenční separace a z ní pak plynoucí efektivita hledání na lokalitách, ze kterých jste předtím raději utíkali. Nevýhodou tohoto programu je, že není tak hluboký jako ty ostatní. To ovšem není ani jeho smyslem, protože na takovýchto místech nám jde především o možnost a schopnost nacházet železem zamaskované drobné předměty jako mince, šperky a jejich fragmenty nebo staré artefakty. Každý detektorář by měl především vědět, jak jeho přístroj funguje a jak jej ideálně, v daných podmínkách nastavit. Ani to ale v některých případech nemusí stačit, protože pokud nejsem notorický klikař, nutně budu potřebovat i detektor kovu s kapacitou se takového úkolu zhostit.

FeTone™
Další inovací, kterou osobně velmi miluji a určitě ji uvítá i využije každý hledač, je funkce FeTone™.  Za variabilní tón 2F jsou u nové verze V2.0 přidány ještě 3 další jeho varianty s různou hlasitostí pro odezvu na železa - 2h (přibližně 70% hlasitosti), 2L (40% hlasitosti)Iᴨ (0% hlasitosti). Možnost ztlumit si tónové odezvy Fe o 30 nebo 60 procent (to je při hledání moje volba) a všechny barevné tóny nechat znít naplno je funkce, která dělá z inovovaného detektoru kovu F75 V2.0 ještě příjemnějšího společníka než kdy předtím.

Možnost nastavení volby výšky tónu
Poslední zajímavou a i zásadní změnou oproti stávajícím verzím detektorů Fisher F75 je možnost volby výšky tónu pro barevné kovy a jeho přenesení do diskriminačního režimu. Tón si tedy mohu změnit nejen pro hledání v ALL METAL, ale i v režimu DISCRIM. U starších verzí se výška tónu sice v pravém nabídkovém sloupci ALL METAL dá nastavovat, toto nastavení se však týká pouze hledání v All-Metalu. U nových verzí F75 Ltd V2.0 a F75 V2.0 se nastavení výšky tónu přenáší i do DISCRIM režimu a každý tak má možnost si sám vybrat tón podle vlastního gusta a preferencí. Musím se přiznat, že i tato nová funkce mi z počátku dělala potíže a hned vysvětlím proč. Pokud jste dlouholetým uživatel detektoru F75 a hledáte se zvukově variabilním VCO tónem, jste za ta léta zvyklí na jeho frekvenční výšku. Jestliže ta je ale nyní u V2.0 nastavitelná, může být problémem najít přesně ten samý tón a je neuvěřitelné, jak si vaše uši těžko zvykají i na odchylku, třeba jen minimální. I když zase až tak nepochopitelné to není, protože kdo někdy musel měnit oblíbená sluchátka za jiná, dobře ví, o čem mluvím.

Provozní náklady
Detektor je napájen 4 - AA (1,5V tužkovými) monočlánky, které za normálních podmínek zaručí téměř 40 hodin provozu. Výrobce doporučuje používat dobré alkalické baterie nebo kvalitní dobíjecí akumulátory. Nám se nejlépe osvědčili a máme osobně vyzkoušené baterie  XX powered by Eneloop AA, od výrobce Sanyo, které vydrží i přes 40 hod.

Základem všeho je odladění půdního efektu
Odladění půdního efektu je pro detektor nesmírně důležité a to především pro maximální výkon/dosah jakož i pro stabilní chod přístroje. Nastavení je velmi jednoduché, rychlé a proto může být bez problémů prováděno při jakýchkoli změnách terénu (pole, louka, les, písek, atd.) i klimatických podmínek (sucho, mokro, světlo, stín, teplota). F75 V2.0 má rovněž možnost manuálního doladění půdy. Při Fast Grab ladění postupujte takto:

- Najděte kousek země, kde detektor nevydává žádné tóny, a na displeji se neobjevují žádná čísla.
  To znamená, že v blízkém okolí nejsou přítomny žádné kovové předměty.
- Podržte sondu přibližně 20cm nad zemí
- Odtlačte a držte v poloze páčku na spodní straně ovládacího boxu (stejná jako pro pinpoint P/P)
- Přibližujte a oddalujte sondu k/od země pohybem připomínajícím "pumpování", dokud se na displeji nezobrazí dvouciferná hodnota a zároveň nebude při pohybech směrem nahoru i dolů znít stejný slabý tón.
- Dvouciferné číslo na displeji odpovídá naměřené hodnotě GROUND PHASE, zemní fáze laděné půdy.

Z vlastní zkušenosti vím, že automatika na odladění země funguje na detektoru absolutně geniálně a rozdíl mezi manuálním a automatickým laděním země je v drtivé většině lokalit minimální.

Resetování
Detektor je vybaven procesorem, který ukládá do paměti aktuální nastavení a to i v případě vyjmutí baterií. Máte-li jakékoli problémy s detektorem, které nejste schopni odstranit standardním postupem pomocí nastavení MENU, přístroj resetujte.
Postup je následující:

- Vypněte detektor
- Stiskněte a držte tlačítko MENU a společně odtlačte páčku P/P směrem od sebe
- Zapněte přístroj - obě kontroly stále držíte v poloze
-  Poté co se na displeji objeví 9.0 - uvolněte tlačítka

Nyní je zapojen antiprozvukový filtr elektromagnetického rušení DST. Pokud jej chcete vypnout, při stejném procesu otočte kontrolou knoflík SETTINGS doprava a na displeji se objeví 9.1. Nyní budete mít stejný detektor, jakým byl předchozí model.

Tovární nastavení
Po procesu resetování bude detektor v továrním nastavení a musíte si jej následně upravit zpět podle svých potřeb a preferencí. Tovární nastavení má v diskriminačním režimu následující hodnoty:

Sensitivity (Citlivost) = 80
Disc.Level (Diskriminace) = 0 
Notch = 1
# of Tones (Tóny) = 2F
Process  = dE

Doporučené nastavení
Po dlouhém experimentování s detektorem osobně preferuji následující nastavení, které mám uložené v paměti a které mi naskočí vždy po zapnutí přístroje:

Disc Level : 0 až 1 (chci slyšet vše včetně želez a pokud to podmínky dovolí)
POZOR:  Při nastavení na "10" a více je většina želez kompletně pryč.
Tím ale zároveň hrozí i přecházení malých věcí z barevných kovů zamaskovaných větším Fe.

Sensitivity :   80 – 95  (pokud je to vzhledem k podmínkám možné)
Notch: 1 - nic nefiltruji
Tones : 2F, 2h, 2L - Železa vydávají nízký bručivý tón, barevné kovy vypískávají nahoru. Hlasitost, výška a délka tónu závisí na velikosti, hloubce, složení a tvaru předmětu. Jiné tónové režimy tam zásadně nedávám, protože variabilní VCO tón nabízí nesrovnatelně více informací než jakékoli digitální tóny. Je to vlastně hledání jakoby s analogový zvukovým rozlišením při současném digitálním vyhodnocován na LC displeji pomocí numerické škály 0-99. Za programem 2F jsou u nových verzí V2.0 v nabídce ještě další 3 varianty tohoto audio výstupu se sníženou hlasitostí železa:
2h (asi 70% hlasitosti)
2L (40% hlasitosti)
Iᴨ (železo není slyšet, na displeji je však i nadále znázorňováno)
Poznámka: Velmi oblíbený je nastavení na tři tóny: Železo bručí/ střední tón/ vysoký tón. Pod středními tóny se většinou skrývají mince, patrony, apod. běžná šepleť (ale pozor, i střední tón dokáže překvapit – ½ ID známky, zlatý prstýnek, apod.) a vysoké tóny mi signalizují, že by mohlo jít o pěknou věc v podobě ID známky, odznaku, přezky, větší mince, medaile, apod. (ale pozor, takto se hlásí i větší kompaktní kus hliníkového plechu, apod.). Po čase se naučíte číst i numerické ID z displeje, kdy střední tóny v rozmezí 20-39 neskrývají většinou "žádnou pecku" a tóny v hodnotách 40-60 bývají mnohokrát zajímavější.

Process/Program: 1)  JE  - zapojen předzesilovač, takže je detektor citlivější na drobné věci (takto většinou hledám na polích, loukách, apod. Tento program používám nejčastěji. V lese, kdy ty věci nejsou tak hluboko, lze použít program dE, který deaktivuje předzesilovač v detektoru. Když jsem na lokalitě s vysokou mírou zamoření železem, dá se použít program FA, který vám odhalí barevné cíle mezi železným odpadem.
Program bP u modelu Ltd. používám na lokalitách (pole, louky) o kterých vím, že tam věci byly a byly hluboko.

 

Na závěr
Nová verze "sedmdesát pětky" Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0  není v žádném případě pouze nějakou kosmetickou změnou oblíbeného a léta zavedeného detektoru. Přestože nový model vypadá navenek úplně stejně jako jeho straší bratr, uvnitř v softwaru nalezneme několik významných inovací, díky kterým je detektor z uživatelského hlediska mnohem pohodlnější a zábavnější. Hodně lidí nám říká, že starý model F75ky a nový model V2.0 nejde srovnávat, protože ve skutečnosti jde o dva rozdílné detektory. Jak jsem napsal v začátku tohoto článku, z počátku je člověk z absence prozvuků trochu vyvedený z míry, ale jelikož se na pohodlí dobře a rychle zvyká, po chvíli zjistíte, že je to absolutní pecka - podobně jako stopař, který během své cesty odněkud někam přesednul z Wartburgu do Bentleye. Tady bych ale rád připomněl, že je to především otázka pohodlí, které vám dovolí více se soustředit na tóny a to především ty drobné nebo velmi hluboko uložené. Člověk v těch prozvucích mohl velmi lehce něco promáchnout, nebo mu jsou známá místa, kde detektor, z důvodu EMI (ohradník, vlak, vysoké napětí, apod.) nešel ani smysluplně použít. Samotný výkon a dosah je u obou verzí detektorů F75 totožný.
A ještě jedna, pro mě podstatná věc mi je na značce Fisher velmi sympatická - je to jejich prodejní a cenová politika. Nehrají na mě, jako na zákazníka, žádnou marketingovou hru. Cena každého modelu detektoru Fisher, přímou úměrou, rovná se svému výkonu. Nedělají to, co dělá drtivá většina výrobců čehokoliv, že uměle navýší cenu třeba o 3-4 tisíce a pak za velkého jásotu a s velkou pompou vyhlásí např. vánoční slevy, apod. Fisher prostě nepodléhá marketingovým trendům dnešního světa, v rámci "cenotvorby" produktů, které (bohužel) asi je táhlem dnešního a konzumního světa – hrají s námi, jako s hledači cenovou fair play a to je mi lidsky velmi sympatický.

 

Komentáře

Obrázek uživatele Kim

až na tu cenu

Obrázek uživatele ludek

Úplně přesně nevím jak to myslíš. Verze Ltd. je za cca 32.900 a verze bez dvou hloubkových programů, tedy normální 75ka je za cca 29.000 Kč. Jsem přesvědčený o tom, že za tyhle peníze je to nejlepší detektor - co do hloubek a citlivosti na drobné cíle i svou výbavou a především pak klidným chodem, který si člověk může pořídit. Cena oproti starým modelům (bez softwaru V2.0) se moc nezměnila a posun byl jen v řádu rozdílu intervencí ČNB, která uměle drží kurz dolaru v rámci měnové politiky. I tak to ale nemění nic na tom, co jsem napsal výše.

Obrázek uživatele Kim

Jako každej normální člověk v repu. Je to drahý winklaugh

Obrázek uživatele Wiking 2

Moje hranice u detíku je do 25 litru max...

Obrázek uživatele Kim

Už dvakrát jsem dal za detík přes třicet a nikdy u mne nevydržel dýl jak tři měsíce.Cena nikdy neznamená kvalitu a souznění.

Od té doby co jsem si koupil F75 jem po druhé za ta léta spokojený.

Obrázek uživatele ludek

Já jsem v životě hrozně konzervativní člověk a jsem schopný si nějakou kačku připlatit, ale mám od toho nějaké očekávání a čekám, že bude naplněno. I když se na mě sypou reklamy z čehokoliv, co si zapnu, nebo otevřu, tak nepodléhám módním trendům a odmítám konzumní způsob života. Teď nemluvím jen o detektorech. Vždy posuzuji podle vzorce: výkon versus cena + záruka, a přihlížím na tradici značky, dostupnost a kvalita servisu a jakou filozofii daná firma vůči zákazníkům uznává. Raději mám nábytek z pořádného kusu prkna, než abych si koupil otapetovanou OSB desku s jepičí životností, raději si domů koupím pračku, ve které není nainstalovaný čip, který umí za dva roky po uvedení do provozu simulovat poruchy. Tyto firmy mě jinými slovy říkají: "tady máš náš výrobek, po záruce ho zahoď a přijď si k nám pro nový." – já nevidím jeden jediný důvod, proč bych se měl vracet! Abych každý dva roky stavěl novou skříň, nebo se tahal s novou pračkou, myčkou, ledničkou, apod.? Zase ale nejsem blázen, abych si kupoval věci, u kterých zaplatím 50% ceny za jméno firmy, proto netelefonuji z iphone, apod. Jednou v životě jsem si koupil detektor (před cca 6ti, možná 7 lety - nevím), jehož cena byla tenkrát na hranici 100 tis. Když jsem pak zjistil, že jediná jeho výhoda je ta, že bere o něco lépe barevné cíle o velikosti bročku, jinak je těžký, neohrabaný a na cíle o které mi jde, chodí moje "stará" 75ka dokonce líp než tenhle detektor byl jsem zklamán. Takže souhlasím s tím, že vyšší nebo dokonce vysoká cena nemusí jednoznačně znamenat správnou kvalitu, kterou člověk očekává.