Turneři v mé sbírce

Friedrich Ludwig Jahn narozený 11. srpna 1778 a na odznáčcích a medajličkách turnerů ho poznáte podle mohutného plnovousu. Turneři mu říkali otec Jahn a i na odznáčcích bývá pod jeho podobiznou často toto pojmenování. Byl to on kdo založil v Hasenheide u Berlína společně s 11ti přáteli dne 13. listopadu 1810 tajný spolek "Deutschen Bund zur Befreiung und Einigung Deutschlands". Z dlouhých procházek, které se svými žáky podnikal, se nakonec vyvinula pravidelná cvičení. Dne 19. června 1811 začal na místě jejich pravidelných schůzek s veřejnou tělovýchovou. Tak se stala tělocvična v Hasenheide první německou tělocvičnou vybavenou gymnastickým nářadím. Zrovna tak se vyvinula tělesná výchova, kterou Jahn nazýval Turnen. Podnětem k založení hnutí byl Napoleon Bonaparte, který okupací Pruska přivedl Jahna na nápad povzbudit sklíčeného ducha, národa cvičením. Od začátku bylo hnutí vlastenecké. Také heslo turnerů Frisch, Fromm, Fröhlich, Frei (v překladu Vytrvalý, Zbožný, Veselý, Svobodný) dávalo najevo cíl, který si otec Jahn vytkl. Toto heslo je stylizováno čtyřmi spojenými eF. Za statečnost v boji proti francouzským okupantům, byl Friderich Ludwig Jahn vyznamenán železným křížem. Hnutí turnerů inspirovalo i našeho Miroslava Tyrše k založení Sokola. 

Wolfgoth

 

Komentáře

Obrázek uživatele ludek

Moc pěkné kousky! Určitě by si zasloužili zpracování formou vlastní zdejší databáze, už jen tvá sbírka je celkem slušný základ. Fakt moc pěkně se na to kouká.

Moc pěkný...díky

Obrázek uživatele sputnik123

Moc hezký, tu poslední přezku mám také

Krásnej příspěvek a parádní kousky. Radost mrknout

Obrázek uživatele Pavel50

Parádní kousky , pěkně zpracovaný :-)

Obrázek uživatele Wiking 2

Pekna kolekce turneru,gratulace(-:

Obrázek uživatele naj

Super,krásná podívaná.

Krásná sbírečka :]

Obrázek uživatele gutast

Sbírku máš pěknou a hezky jsi to zpracoval.gutast

Obrázek uživatele lada

Krásná sbírka , moc se mi to líbí.

Lada

No par jich mam a Ludek nema vubec spatny napad...Mas to hezke...

Obrázek uživatele ludek

Jo, to není vůbec žádný problém. Pokud by byl tedy zájem, můžeme postavit nějakou databázi turnerských odznáčků, ale je to "miliarda" typů/variant.

Obrázek uživatele Aurumann

Pěkný kousky :-)

Obrázek uživatele karlos

moc pekne kamarade.