WESTWALL RING

Muži Siegfriedovi linie seděli společně po místnostech. Celé dny kopali zákopy, zpevňovali bunkry a pokrývali hranici proti nepříteli sítí železného drátu. Dnes byl volný večer. Někteří psali, jiní zpívali, pískali si nebo zasněně koukali do prázdna.

Mezi muži byl také zlatník. Gottfried Grau, tak mu říkali. Pocházel z Pforzheimu. Tento Gottfried Grau přinesl do místnosti kousek "zlata válečníků", tedy kus železného drátu. Začal si hrát, zkrátil drát a kroutil delší konec do spirály, která brzy vypadala jako růžička (kokarda) na uzounkém prstenu. Pak si dal prsten na prst a pohlédl na něj, jako kdyby se jednalo o šperk z jeho staré dílny.

Ostatní muži si toho všimli a dívali se zlatníkovi přes rameno.
"Ten je krásný, ten prsten" řekl jeden mladý muž zasněně. "Ten nám sekne."

Poté co Gottfried Grau skončil svou službu na Siegfriedově linii, vrátil se do svého domovského města. Když se loučil se svými kamarády vzpomněl si na prsten, který udělal. Sáhnul do kapsy a dal prsten tomu mladému muži. "Na památku" řekl vážně.

Rok se s rokem sešel a Gottried Grau se vrátil na Siegfriedovu linii. Ale tentokrát už ne jako dělník ale v šedé vojenské uniformě. Když pozdravil své kamarády všiml si, že někteří nosili železný prsten se spirálou. Stejný prsten, který kdysi udělal a daroval jako dárek. Zeptal se vojáků na původ těch šperků. Oni nevěděli. Někdo viděl někoho jiného, jak prsten nosí a pomyslel si, že v tom je jistě nějaký hlubší význam, tak si také jeden udělal. Takto vzniklo mnoho takových prstenů, kterým vojáci jednoduše říkali "Westwall rings".

Gottfried Grau si uvědomoval, že jeho trénované prsty by zde mohli najít uplatnění. Od té doby trávil svůj volný čas v místnosti pro údržbu zbraní a vyráběl Westwall rings. Vojáci mu s tím pomáhali.

Když si dnes důstojníci nebo vojáci dají na prst vlastnoručně vyrobený prsten jejich kamarádů, řeknou:
"Na památku!"

Zní to jako příslib věčného kamarádství.

Originál převzat a přeložen z časopisu "Wir von der Westfront," 1940
Viki

 

Komentáře

Obrázek uživatele vrbata

Pěkné to povídánícool

Obrázek uživatele knecht

 A ty jsi tenhle prsten vykopal?

Obrázek uživatele Kostin F5

Je spousta věcí ,co se v telce nedozvíš a pak někdo kopne prsten a....Zajímavé počtení.

Parádní čtení!!!

Obrázek uživatele hlad

Moc pěkné počtení kamarádi.smiley

Obrázek uživatele karlos

Kamarade.....krasne..poctenicko,u mne zayesKarlos

Obrázek uživatele Kim

Parádička