Značení výrobců WaffenAmt

Brzy bzde nainstalován vhodný vyhledávač, do té doby můžete vyhledávat pomocí klávesových zkratek "Ctrl+g"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-A-

aaa
C. August Wagner, Kirschau in Sachsen
Někdy milně zaměňováno za Waffenfabrik Bruenn AG, Prag

aac
Mannesman-Roehrenwerke
Komotau, Sudeten

aaj
Obenhuetten, Vereinigte Oberschlesische Huettenwerke AG

aak
Waffenwerke Bruenn AG
Prague, Wrsoviace (Wrsovice)

aan
Mitteldeutsche Metallwarenfabrik, Erich Frank
Glauchau, Saxony

aar
Geba-Munitions und Waffenfabrik, Breslau, Czechoslovakia
Metallwarenfabrik Geba, Breslau

aaw
Metallwarenfabrik Gebr. Schmidt
Idar-Oberstein

aaz
Landeshandwerksgenossenschaft fuer Eisen u. Metall im Treuhaenderbezirk III G.m.b.H., Berlin

aba
Hermann Schubert
Zittau / Sachsen. Wrongly

abb
Friedrichsthaler Eisenwerk, Jennewein u. Gapp, Friedrichsthal (Saar)

abc
Deutsche Metallwerke
Weinstrasse, Neustadt

abh
Koch u. Soehne, Frankenthal-Plomersheim
(pobočka železných a kovových výrobků)

ac
Carl Walther, Zella-Mehlis
Thuringia

acu
Brause u. Co.
Iserlohn

acw
Gold- u. Silberscheideanstalt Oberstein
Idar-Oberstein

ad
Patronen-, Zuendhuetchen- und Metallwarenfabrik AG
Schoenebeck on the Elbe

adc
William Prym, Stollberg Stolberg
Rheinland

aek
F. Dusek Waffenerzeugung
Oppeln / Nachod, Czechoslovakia

afb
Metabu, Werk Metabowerk Closs, Rauch u. Schnitzler
Nuertingen

afu
August Winkhaus
Muenster

agf
Pohlschroeder & Co., K.-G., Geldschrank u. Stahlmoebelbau
Dortmund

ago
E. Luft, Eisen u. Metallwarenfabr.
Tetschen a/Elbe

agv
Berg&Co
Solingen-Ohligs

ai
Není znám

aj
Soerensen u. Koester
Neumuenster

ajf
Junker u. Ruh AG.
Karlsruhe, Baden

ajn
Union Sprengstoff- und Zuendmittelwerke
Alt-Berum

ak
Munitionsfabriken (Sellier u. Bellot, Prague)
Vlasim, Czechoslovakia

akp
Deutsche Roehrenwerke, Poensgen plant
Duesseldorf-Lierenfeld

akv
Berg und Huettenwerksgesellschaft, Werk Radotin bei Prag, renamed Prager Aktiengesellschaft fuer Berg und Huettenwerksgesellschaft in c.1943

al
Deutsche Leucht- u. Signalwerke, Dr. Feistel AG
Berlin-Charlottenburg

am
Otto Eberhardt, Patronenfabrik (Gustloff Co.), Hirtenberg, Austria Gustloff Werke, Otto Eberhardt Patronenfabrik, Hirtenberg, Niederdonau

ama
Herdfabrik Imperial GmbH, Buende in Westfalen

amh
Hans Buellman-Werke, Gablonz / Schlag, Sudetengau

amj
Waggonfabrik L. Steinfurt, Koenigsberg

amn
Mauser-Werke KG, Neuwied plant

amo
Mauser-Werke KG, Waldeck-Kassel plant

amp
Dortmund Hoerder Huettenverein, Dortmund

an
C. Beutemueller u. Co. GmbH, Metalwarenfabrik (ammo), Bretten-Baden

and
Magdeburger Pumpenfabrik, Otterburg u. Co., Magdeburg

anj
J. Kienzle-Uhrenfabrik AG, Komotau, Sudeten

anx
Koenigs-Laura-Huette, Koenigshuette

anz
Maschinen- u. Armaturenfabrik, formerly L. Strube, division of Polte, Magdeburg-Buckau

aoa
Ernst Saupe Maschinenfabrik, Limbach

ap
Gustloff-Werke, Wuppertal plant, Ronsdorf Deutsches Leucht- u. Signalmittelwerk, Dr. Feistel KG, Werk Wuppertal-Ronsdorf. Often wrongly identified as Gustloff-Werke, Werk Wuppertal-Ronsdorf

apc
Continental Caoutchouc Co., GmbH, Hannover J. Andersen, Neckarsulm

aqe
Deutsche Kabelwerke, Berlin

aqk
Miele u. Co., Bielefeld

aqr
Lux, R. u. O., Metallwaren- und Maschinenfabrik A.-G., Marienthal-Bad Liebenstein/Thuer.

aqs
Johannes Erhard, Jnh. H. Wandenmaier, Sueddeutsche Armaturenfabrik, Bronze u. Eisengiesserei, Heidenheim/Brenz

aqt
Otto Grusen u. Co., Magdeburg)

aqx
Rheinmetall-Borsig, Tegel plant (Eventually replaced by 'hhg')

ar
Mauser-Werke, Berlin-Borsigwalde

arb
Vereinigte Oberschlesige Oberschlesische Huettenwerke, Andreashuette

arl
Bergmann Elektrizitaetswerke AG, Berlin-Wilhelmsruh, added to the code lists in c.1942-3

asb
Deutsche Waffen- u. Munitionsfabriken AG, Berlin-Borsigwalde

ash
August Enders A.G., Oberrahmede, Westf.

aso
Fichtel u. Sachs, Schweinfurt

asr
HAK Hanseatisches-Kettenwerk GmbH, Hamburg-Langenhorn

asw
E. & F. Hoerster, Solingen

asx
Hoesch AG, Dortmund plant

at
Kloeckner-Werke, Div. Hasper Eisen- u. Stahlwerk, Hagen-Haspe

atb
Hydrometer AG, Breslau, Czechoslovakia

atl
Kloeckner-Humbold-Deutz, Ulm

atr
Langbein-Pfannhauser-Werke AG, Leipzig

atw
Mannesman-Roehrenwerke AG, Witten plant, Ruhr

aty
Maschinenfabrik fuer Massenverpackung, Luebeck-Schlutrup

au
Gute-Hoffnungshuette Guteoffnungshuette Oberhausen, Sterkrade plant

auc
Mauser-Werke AG KG, Cologne-Ehrenfeld

aud
Modell u. Maschinenfabrik Meissner & Kraemer, Wallau

aue
Metall u. Eisen GmbH, Nuernberg

auf
Metall-, Guss- und Presswerk, H. Diehl, Nuernberg

auj
Monheimer Ketten- u. Metallwaren-Industrie Poetz u. Sand, Monheim-Duesseldorf

auu
Patronenhuelsen- u. Metalwarenfabrik Metallwarenfabrik AG, Rokycany plant, Pilsen, Czechoslovakia

aux
Polte-Werk, Magdeburg

auy
Polte-Werk, Grueneberg

auz
Polte-Werk, Arnstadt

av
Adam Gerhard, Motorenwerke, Oskau Friedrichsdorf, Sudeten Germany Vereinigte Deutsche Metallwerke AG (VDM), Zweigniederlassung Carl Borg Messinghalbfabrikate, Werdohl, později přejmenovaný na VDM-Halbzeugwerke GmbH, často zeměňován za výrobce: Adam Gerhard Motorenwerke, Oskau Friedrichshof

ave
Výrobce není znám, usuzuje se že je to Preuss u. Heinrich, Doebeln in Sachsen

avk
Ruhrstahl AG, Brackwede-Bielefeld

avm
Rheinhuette GmbH. (Formerly Beck u. Co.), Wiesbaden

avt
Silva-Metallwerke GmbH, div. Polte, Genthin Magdeburg

avu
Silva Metallwerke GmbH, Werk Genthin

awg
Výrobce není znám a je možné, že vadou ražení je zkratka výrobce 'aud'

awj
Výrobce není znám

awl
Union-Gesellschaft fuer Metallindustrie, Sils van de Loo u. Co., Werl plant, Froendenberg Froendeberg, Ruhr

awt
Wuerttembergische Metallwarenfabrik AG, Geislingen (Steige)

ax
Feinmechanische Werke GmbH, Erfurt

axq
Erfurter Laden Industrie, North Erfurt

axs
Berndorfer Metallwarenfabrik AG, Arthur Krupp AG, Berndorf, Austria Werk Amstetten

axw
Billeter & Klunz, Werkzeugmaschinenfabrik und Eisengiesserei, Aschersleben

axx
Linden & Funke K.-G., Jserlohn, Zweigwerk Burg bei Magdeburg

ay
Alois Pirkel, Elektrotechnische Fabrik, Reichenberg

ayc
Wagner GMBH, Esslingen a.N.

aye
Olympia Bueromaschinenwerke AG, Erfurt

ayf
Waffenfabrik Erma, B. Geipel GmbH, Erfurt ERMA - Erfurter Maschinenfabrik B. Geipel GmbH, Erfurt

ayg
Julius Maurer, Oberstein an der Nahe

ayk
M. Rudolf Jahr, Gera

aym

Výrobce není znám, zřejmě  Carl Hoffmann, Czechoslovakia , Aue in Sachsen

ayr
Moritz Perthel, Gera

ayw
Aktien-Maschinenfabrik Kyffaeuserhuette, vorm. Paul Reuss, Artern/Sachsen

az
VDM-Halbzeugwerke, Altena Vereinigte Deutsche Metallwerke AG, Zweigniederlassung Basse u. Selve, Altena; v roce 1943, VDM-Halbzeugwerke GmbH, Zweigniederlassung, Altena

azg
Siemens-Schukert-Werke AG, Berlin

azo
Knott, jun., Valentin, Maschinenfabrik, Eggstaedt/Chiemsee

azy
Maschinenfabrik Sangershausen AG

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-B-

ba
Sundwiger Messingwerke, Iserlohn, Westphalia (Gebr. von der Becke KG)

bau
Bauermeister, Hermann, Maschinenfabrik und Muehlenbauanstalt, Hamburg-Altona

baz
Steyr-Daimler-Puch AG, Steyr, Austria Netersener Maschinedfabrik, M. Hatrase, Netersen...probably confused with 'bnz'

bb
A. Laue u. Co., Berlin Werk Reinickendorf

bbm
Armaturenfabrik Johann Fischer, Werkzeug- und Maschinenbau, Lohmar (Bez. Koeln)

bc
Kupfer- u. Messingwerke KG AG, Becker u. Co., Langenberg, Rheinland

bcb
Otto Graf, Leipzig

bcd
Wilhelm-Gustloff-Werke, Weimar

bch
Augsburger Federnfabrik, Hans von Schwartzenberg u. Georg Oberploederl, Augsburg

bck
Brueninghaus, Versmold

bcm
Fritz Hussmann, Guetersloh, a maker of electric motors

bcn
Kordt & Rosch, Press-, Stanz- u. Hammerwerk, Wipperfurth/Rhld.

bcu
Gutehoffnungshuette, Oberhausen, formerly Maschinenfabrik Naniel u. Lueg, Duesseldorf-Grafenberg

bd
Metallwerke Lange AG, Bodenbach plant, Sudeten Germany, formerly Krizik-Chaudoir-Metallwerke AG, Bodenbach / Elbe

bda
Uhrenfabrik Villingen

bdq
Ehrhardt u. Kirsten, Koffer- u. Lederwarenfabrik, Leipzig

bdr
Richard Ehrhardt, Lederwarenfabrik, Poeseneck Poessneck, Thuringia

bdy
Pittner, Leipzig Pittler Werkzeugmaschinenfabrik AG, Leipzig

be
Berndorfer Metallwarenfabrik, Arthur Krupp AG, Berndorf, Austria

bed
Gustloff-Werke, Weimar MIAG-Muehlenbau und Industrie AG, Braunschweiger Lutherwerk, Braunschweig

bef
Riefler, Clemens, Fabrik, mathematischer Jnstrumente, Nesselwang/Bayern.

beh
Ernst Leitz GmbH, Wetzlar

bej
Maschinenfabrik Wolf, Buckau Maschinenfabrik Buckau, R. Wolf AG, Magdeburg

bek
Hensoldt-Werk fuer Optik und Mechanik, Herborn

bf
Deutsche Roehrenwerke AG, Muehlheim, Ruhr

bfn
Gummifabrik Hamburg, Gummiwaren Co., Hamburg

bg
Enzesfelder Metallwerke, Vienna, Austria Gebr. Boehler u. Co. AG, Zweigniederlassung Edelstahlwerke, Berlin

bgp
Ettig & Soehne, H. Sitzmoebel u. Tischfabrik, Geringswalde/Sachsen

bh
Bruenner Waffenfabrik AG, Bruenn, Czechoslovakia

bhy
Kochs-Adlernaehmaschinenwerke A.-G., Eisengiesserei, Bielefeld

bj
Neibecker u. Schumacher, Iserlohn, Westphalia

bjm
Kloeckner Werke, Deutz plant Kloeckner-Humboldt-Deutz AG, Werk Deutz, Koeln

bjp
Bosch, Robert, GmbH, Stuttgart

bjv
Boehmisch-Maehrische Kolben-Danek AG, Vysocan, Prague

bk
Metall-, Walz- u. Plattierwarenfabrik Hinrichs u. Auffermann Plattierwerke Hindrichs Auffermann AG, Wuppertal

bkg
Maerklin & Cie., Gebr., GmbH, Spielwarenfabrik, Goeppingen

bkh
Werbig, Hermann, Waggonfabrik, Nossen/Sa.

bkp
Gewehrfabrik Burgsmueller u. Soehne GmbH, Kreiensen Roehrenwerk Johannes Surman GmbH, Arnsberg

bkq
Johannes Suremann GmbH, Roehrenfabrik, Arnsberg K. Urbanovsky GmbH, Werk Zastavka bei Bruenn und Segen Gottes (Rosice) bei Bruenn

bky
Boehmische Waffenfabrik AG, Prague, Uherský Brod, Moravia, Czechoslovakia

bkz
Johannes Schaefer, Gartzer Schraubenwerk GmbH, Gartz / Oder

bl
Radio H. Mende u. Co., Dresden

bla
E. G. Leuner GmbH, Bautzen

blc
Carl Zeiss, Military Division, Jena

bld
Hofbauer & Kopp, Skifabrikation, Murnau, Oberbayern

bln
Brueder Assmann, Leibnitz in Steiermark

blp
Burgsmueller u. Sohn, Kreiensen Grazer Maschinen- und Waggonbaufabrik AG, Graz (později přejmenováno na 'Simmering-Graz-Paucker AG, Werk Graz')

blr
Oskar Krieger GmbH, Dresden

blu
Sprengstoffwerke Blumau AG, Blumenau Blumau near Felixdorf

blx
Michael Seidel, Zirndorf bei Nuernberg

bm
AEG-Allgemeine Elektrizitaets-Gesellschaft, Abeteilung Zaehlerfabrik, Berlin

bmb
Metallwarenfabrik Reichertshofen, Inhaber Karl Binder, Reichertshofen

bmc
Geithainer Emaillierwerk, Graessler & Schmidt, Geithain/Sa.

bmd
Max G. Mueller, Fabrik fuer Lederwaren u. Heeresbedarf, Nuernberg

bmf
Berndorfer Metallwarenfabrik, Berndorf, Austria Maehrische Stahl- und Eisenindustrie AG, Olmuetz

bmh
K. Jirasek Fabrik fuer Feinmechanik und Optik, Prague

bmj
Hensoldt u. Soehne, Mechanisch-Optische Werke AG, Wetzlar

bmk
Srb & Stys, Fabrik praeziser Messinstrumente, Prag

bml
Hans Roemer, Neu-Ulm / Donau

bmu
Carl Kuntze, Sattlerwarenfabrik, Penig, Saxony

bmv
Rheinmetall-Borsig AG, Soemmerda plant, Soemmerda

bmw
Aluminiumwerke Nuernberg GmbH, Nuernberg

bmz
Minerva-Naehmaschinenfabrik AG, Boskowitz, Czechoslovakia

bn
AEG-Allgemeine Elektrizitaets-Gesellschaft, Annaberg in Erzgebirge

bnd
MAN - Maschinenfabrik Augsburg-Nuernberg, Nuernberg plant, Nuernberg

bne
Metallwarenfabrik Metallwerke Odertal GmbH, Odertal

bnf
Polte, contract plant, Wolfenbuettel Metallwerk Wolfenbuettel GmbH, Wolfenbuettel

bnn
Suedbahn-Werke, A.-G., Wien X 75

bnz
Steyr-Daimler-Puch AG, Steyr, Austria

bo
Ing. Nikolaus Eltz, Wien

boa
Venditor, Kunststoff-Verkaufs GmbH, Troisdorf

bod
Venditor, Troisdorf Tedloff-VAMAG, Vereinigte Armaturen- und Maschinenfabriken AG, Wien

bot
Metallwerke Neheim, Goeke u. Co. KG, Neheim

bp
Otto Goessel u. Co., Glashuette in Sachsen

bpd
Optische Anstalt O.P. Goerz, Vienna, Austria C.P. Goerz GmbH, Wien

bpl
Klepper-Werke, Rosenheim (Bayerische Alpen)

bpr
Johannes Grossfuss, Metall- u. Lackierwarenfabrik, Doebeln, Saxony

bpt
Telefon und Telegraphenfabriks AG, Kapsch u. Soehne, Wien

bq
Roland Brandt, Berlin

bqo
Krupp-Gruson Friedrich Krupp Grusonwerk AG, Magdeburg-Buckau

bqs
Oderhuette Frank u. Co. KG, Kuerstin Kuestrin N.

bqt
Eugen Mueller, Pyrotechnische Fabrik, Vienna, Austria

br
Mathias Baeuerle, Laufwerke GmbH, St. Georgen, Black Forest

brb
Richard Rinker GmbH, Iserlohn

brc
Fr. Weber & Co., Berlin

brd
Hagenuk, Neufeldt u. Kuhnke HAGENUK - Hanseatische Apparaetebau-Gesellschaft Neufeldt u. Kuhnke GmbH, Kiel

brg
H.W. Schmidt, Doebeln in Sachsen

brh
Schaltbau GmbH, Muenchen

bsf
Wilhelm Binder GmbH, Silberwarenfabrik, Schwaebisch-Gmuend.

bsu
Guettler & Comp., Maschinenfabrik, Brieg Bez. Dresden

bsv
Toenshoff, Horn in Lippe

bsz
Hutschenreuter & Co., C.F., Metallwarenfabrik, Aue/Sachsen

bt
Radiowerk Horny AG, Wien

btc
Honsel Werke A.-G., Meschede

btd
Richard Sieper & Soehne, Luedenscheid/Westf.

bte
Frank'sche Eisenwerke AG, Adolfshuette, Niederscheld / Dillkreis

btk
Aluminium-Werke Honsel Otto Honsel, Werdohl

btn
Ernst Goesser, Iserlohn

buc
Metallwerke Windelsbleiche near Bielefeld

bu
Heinrich Henry & Co., Wien

buh
Roechling Roechling'sche Eisen- und Stahlwerke GmbH, Abteilung Stabfedernfabrik, Wetzlar

bv
Dr. techn. Otto Fritz, dříve Max Groten, Wien

bvc
Zimmermann, G., Metallwarenfabrik, Zirndorf/Nuernberg

bvd
Waggon- und Maschinenfabrik AG, vorm. Busch, Bautzen

bvl
Theodor Bergmann u. Co., Abteilung Automaten- u. Metallwarenfabrikation, Hamburg-Altona

bvu
Kuhlmann, Franz, Werkstaetten fuer Praezisionsnmechanik u. Maschinenbau, Hauptwerke Wilhelmshaven

bvv
Rothmueller-Mewa, Wien

bw
Minerva Radio, W. Wohlleber u. Co., Wien

bwc
Maschinenfabrik Brackwede B. Maier KG, Brackwede in Westfalen

bwn
Krupp-Stahlwerk u. Maschinenfabrik Friedrich Krupp AG, Essen

bwo
Rheinmetall-Borig Borsig AG, Duesseldorf

bwp
BAMAG - Berlin-Anhaltische Maschinenbau AG, Dessau

bwq
Brinker Eisenwerke Max H. Mueller, Hannover-Brink

bwr
Werk Lauchhammer Mitteldeutsche Stahlwerke AG, Lauchhammerwerk, Groeditz / Riesa

bwx
Ruhrstahl AG, Henrichshuette-Hattingen

bwy
E. Becker, Kranfabrik, Berlin-Reinickendorf-Ost.

bwz
Auer-Gesellschaft AG, Werk Oranienburg

bxb
Skoda-Werke Aktiengesellschaft vormals Skodawerke, Pilsen, Czechoslovakia

bxe
Bochumer Verein fuer Guss-stahlfabrikation AG, Bochum

bxg
Fahrzeug- und Geraetebau GmbH, Berlin-Hermersdorf

bxm
VZK - Vereinigte Zuender- u. Kabelwerke AG, Meissen

bxn
Czechoslovakia Bayrisches Kabelwerk, Riffelmacher u. Engelhardt AG, Roth bei Nuernberg

bxo
Deutsche Telephonwerke und Kabelindustrie A.-G., Berlin SO 36

bxx
Askania-Werke A.G., Berlin-Friedenau

by
Ernst Grunow, Muenchen

byc
Brueckenbauanstalt August Klonne AG Aug. Kloenne, Dortmund

byd
Draegerwerk, Hein. & Bernh. Draeger, Luebeck

bye
Hanomag HANOMAG-Hannover'sche Maschinenbau AG vorm. Georg Egestorff, Hannover

byf
Mauser-Werke KG, Oberndorf on the Neckar

byg
Johann Wyksen KG, Optische u. Feinmaschinen, Katowitz Kattowitz, Poland

bym
Genossenschafts-Maschinenhaus der Buechsenmacher, Ferlach, Austria

byq
M. Pohlmann u. Co., Hammerwerke, Wetterburg, Hessen-Nassau

byr
Ruhrstahl AG, Annener Guss-stahlwerk, Witten-Annen

bys
Ruhrstahl AG, Guss-stahlwerk, Witten

byw
Johann Schaefer, Stettiner Schraubenwerk, Stettin

bza
Bigerl, Georg, Mechan. Gurtenweberei und Seilerwarenfabrik, Freisling / Bayern

bzk
Wagner & Keller, Metallwaren, Ludwigsburg (Wuerttemberg)

bzs
Witkowitzer Bergbau u. Eisenhuetten Gewerkschaft, Sudetenland

bzt
Fritz Wolf, Gewehrfabrik, Zella-Mehlis, Thuringia

bzz
IG-Farbenindustrie, Camerawerk Muenchen

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-C-

ca
Vereinigte Deutsche Nickelwerke (Westfaelisches Nickelwalzwerk Fleitmann, Witte u. Co.), Schwerte, Ruhr

cag
Swarowski, D., Glasfabrik u. Tyrolit, Wattens, Tyrol, Austria

cau
Kodak Aktiengesellschaft Dr. Nagel-Werk, Stuttgart-Wangen

cbl
VDM-Halbwerkzeuge, Nuernberg branch Vereinigte Deutsche Metallwerke AG, Zweigniederlassung Sueddeutsche Metallindustrie, Nuernberg W.

cbr
Boehlerwerk, Boehler u. Co., Waidhofen, Austria Gebr. Boehler u. Co. AG, Boehlerwerk bei Waidhofen an der Ybbs, Niederdonau

cby
Schoeller-Bleckmann, Ternitz, Neiderdonau Gussstahlwerk Carl Boennhof KG, Wetter / Ruhr

ccb
Stahlwerke Bruenninghaus AG, Westhofen, Westphalia

ccd
DEMAG, Wetter

ccw
Kuttroff, Gebr., Doubleketten- und Bijouteriefabrik, Pforzheim

ccx
Optische u. Feinmaschinenwerke, Hugo Meyer u. Co., Goerlitz

cdc
Kern, Klager u. Co., Lederwaren, Berlin

cde
Hornkohl, Theodor, Metallwarenfabrik, Bremen 10

cdg
Auwaerter u. Bubeck KG, Lederwarenfabrik, Stuttgart

cdo
Theodor Bergmann u. Co., Waffen- u. Munitionsfabrik

cdp
Theodor Bergmann u. Co., Waffen- u. Munitionsfabrik, Bernau plant, Berlin

cdv
Metallwarenfabrik Ludwig Maybaum, Sundern, Westphalia

ce
J.P. Sauer u. Sohn, Waffenfabrik, Suhl, Thuringia

ces
"Austria" Vereinigte Emaillierwerke, Lampen- und Metallwarenfabriken A.-G., Werk 1, Wien

cey
Karl Budischovsky u. Soehne, Oesterreichische Lederindustrie AG, Vienna

cf
Westfaelische Anhaltische Sprengstoff AG, Oranienburg plant

cg
Finower Industrie GmbH, Finow, Mark

cgn
Rohrbacher Lederfabrik, Josef Poeschels Soehne, Rohrbach

cgt
Josef Stefsky, Stockerau, Niederdonau

ch
Fabrique Nationale d'Armes de Guerre, Herstal, Liege, Belgium

chd
Deutsche Industrie-Werke AG, Berlin-Spandau

chh
DEW Deutsche Edelstahlwerke AG, Zweigniederlassung, Hannover plant, Linden

chn
Reingold, Gebr., Maschinenfabrik u. Eisengiesserei, Gera

cht
Ruscheweyh, Tisch- und Moebel-Fabrik A.-G., Langenoels Bez. Liegnitz

cja
Gebr. Junghans AG, Schramberg / Schwarzwald

cjg
Bartelmuss u. Suchy, Bielitz / Oberschlesien

cjn
Uhrenfabrik, Gebr. Junghans, Schramberg, Black Forest Franz Lipowsky, Wien

ck
Metallwerk Neumeyer, Munich

ckc
Deutsche Eisenwerke AG, Muehlheim, Ruhr

ckl
Eisen- u. Huettenwerke, Thale, Harz

cko
Huettenwerk, Eisengiesserei u. Maschinenfabrik, Michelstadt, Odenwald

ckw
G. Staehle K.G., Stuttgart Bad-Cannstadt

ckx
G. Staehle K.G., Werk Hamburg-Wandsbek

cl
Metschke, Karl, Auto- u. Maschinenreparatur, Berlin plant

clb
Dr. F.A. Woehler, Kassel

clg
Ernst Melzig, Liegnitz

clk
F.W. Breithaupt & Sohn, Kassel

cll
Baumgart, August, Feinmechanik und Praezisionsmaschinenbau, Rathenow

cma
Vereinigte Oberschlesische Huettenwerke, AG, Gleiwitz

cme
Wichmann, Gebr., Zeichengeraete, Vermessungs-Jnstrumente, Berlin

cmg
Metallwarenfabrik Halver, Peter W. Haurand GmbH, Halver, Westphalia Union-Fabrik chemischer Produkte AG, Werk Stolzenhagen-Kratzwieck / Pommern

cms
Konrad Lindhorst, Berlin

cmw
Dr. Ing. Rudolf Hell, Berlin

cmz
Zuenderwerke Ernst Bruen, Krefeld, Linn

cnd
Krupp-National-Registerierkassen GmbH., Berlin plant

cnx
Gustav Appel, Berlin-Spandau

cob
Netzschkauer Maschinenfabrik, Stark u. Soehne, Netzschkau, Saxony

coe
Luebecker Maschinenbau-Gesellschaft

cof
Waffenfabrik Carl Eickhorn, Solingen

con
Franz Stock, Maschinen- u. Werkzeugfabrik, Berlin

cop
Carl Urban Stanzwerk u. Metallwarenfabrik, Velbert/ Rheinland

cos
Gebrueder Merz, Merz-Werke, Frankfurt, Main

cow
Wintershall AG, Spritzgusswerk, Berlin

cp
Chemnitzer Strickmaschinenfabrik A.-G., Chemnitz

cpa
Ostertagwerke, Vereinigte Geldschrankfabriken AG, Aalen in Wuerttemberg

cpg
Doll & Co., Spielwarenfabrik, Nuernberg

cpj
Havelwerk GmbH, Brandenburg / Havel

cpn
Rheinmetall-Borsig AG, Werk Apolda

cpo
Rheinmetall-Borsig AG, Berlin-Marienfeld

cpp
Rheinmetall-Borsig AG, Breslau plant

cpq
Rheinmetall-Borsig AG, Gubeb Guben plant

cq
Warz u. Co., Zella-Mehlis, Thuringia

cdq - cqd
Pranaefa-Werke GmbH, Solingen

cr
Zander u. Opitz, Berlin, succeeded by W. Sasse, r.1943

cra
ALKETT - Altmaerkische Kettenwerke GmbH, Werk II, Berlin-Tegel (přejmenovaná na MAGET - Maschinenbau und Geraetebau GmbH v roce 1942-43)

crm
PhyWE 'Phy-We'-Physikalische Werkstaetten AG, Goettingen

cro
R. Fuess, Optische Industrie, formerly J.G. Greiner u. Geissler, Berlin-Steglitz

crs
Paul Weyersberg u. Co., Waffenfabrik, Solingen

crt
Clora Atemschuetzgeraete Schleich & Co., Schwaebisch Gmuend

crv
Fritz Werner, Plant II, Berlin

crw
Maschinenfabrik F.W. Hofmann GmbH, Breslau

csa
Skoda Werke J.G. Schwietzke, Duesseldorf

csd
Duerkoppwerke AG, Werk III, Bielefeld

csq
Pollux, Ludwigshafen, Rhein

csx
Gothaer Metallwarenfabrik GmbH, Gotha

cte
Kloeckner Maschinenfabrik, Manstadt division, Troisdorf

ctf
Eisenwerke Gaggenau GmbH, Gaggenau, Baden

ctg
Karlshuette Carlshuette Maschinen- u. Stahlbau GmbH, Waldenburg, Altwasser, Silesia

ctn
Freidricks und Co., Hanseatische Werkstaetten fuer Feinmechanik u. Optik Koelner Werkzeugmaschinenfabrik von Wilhelm Quester, Koeln

cts
Maerkische Werke, H. Hillmann Wilmsmann GmbH, Halver

ctu
Christ u. Co., Gruenberg in Schlesien

cty
Zwickauer Maschinenfabrik, Zwickau in Sachsen

cue
Roechling-Buderus-Stahlwerke, Finofurt Finowfurt plant, Brandenburg

cuf
Roechling-Buderus-Stahlwerke, Melle plant, Hannover

cuy
Emil Adolff, Reutlingen

cuz
Eisenwerk Gesellschaft Maximilianhuette Maximilianshuette, pobočka na lisování rostlin, Thuringia, Unterwellenborn

cva
Eisenwerke Gesellschaft Maximilianhuette Maximilianshuette, pobočka pro zpracování ocele, Fronberg

cvb
Otto Sindel, Lederwarenfabrik, Berlin

cvc
Zeschke Nachf. Gebr. L. Zueschner, Koffer- u. Lederwarenfabrik, Muellrose near Frankfurt

cvg
VDM Vereinigte Deutsche Metallwerke AG, Werk Hedderheim, Frankfurt-Hedderheim

cvl
WKC Waffenfabrik, Solingen Wald

cvo
Stocko Metallwarenfabriken, Wuppertal-Elberfeld

cvs
Paul Weuersberg u. Co., Waffenfabrik, Solingen Boeckhoff u. Co., Leer; see also 'cva'

cvv
Maschinenfabrik B. Holthaus, Dinklage (Vechte / Old.) B. Holthaus AG, Dinklage Kreis Vechta / Oldenburg

cvy
Gebr. Kamm, Werkzeugfabrik, Remscheid

cwa
Jung & Dittmar A.-G., Metallwarenfabrik, Bad Salzungen

cwb
Brandenburger Eisenwerke

cwg
Westfaelisch-Anhaltische Sprengstoff AG

cww
Karl Weiss, Lederwarenfabrik, Braunchweig

cxa
Ruhrstahl AG, Stahlwerk Krieger, Duesseldorf-Oberhausen

cxb
Moll, Lederwarenfabrik, Goch, Rheinland

cxd
Maschinenfabrik Becker u. Co., Madgeburg

cxe
Britzer Eisenwerk Paul Szubinski, Britz Kreis Angermuende

cxg
Metallwarenfabrik Spreewerk AG, Berlin-Spandau Saechsische Maschinen- u. Schraubenfabrik GmbH, Leipzig

cxh
Kienzle Uhrenfabriken AG, Schwenningen on the Neckar

cxj
Godesia-Werk, GmbH, Bad Godesberg a. Rhein

cxm
Gustaf Genschow u. Co., Berlin

cxn
Emil Busch AG, Optische Industrie, Rathenow

cxq
Spreewerke GmbH, Metallwarenfabrik, Berlin-Spandau Liegnitzer Eisengiesserei u. Maschinenfabrik Teichert u. Sohn, Liegnitz

cxw
Ludwig Braun, Schmalkalden in Thueringen

cxs
J.M. Voith, Maschinenfabrik, Heidenheim/Brenz

cyd
Nottebohm, Luedenscheid

cyh
Huettenwerke Siegerland, rolling mills, Eichner Huettenwerk Siegerland AG, Abteilung Eichener Walzwerke, Eichen Kreis Siegen

cyq
Metallwarenfabrik Spreewerk, Berlin-Spandau

cyw
Saechsische Guss-stahlwerke Doehlen AG, Stahlwerke Freital / Sachsen

cyx
Allgemeine Elektrizitaete Ges. Abt. Schiffbau Flug u. Heerwesen, Berlin NW 40

czf
Maschinenfabrik Steubing u. Co., Berlin

czm
Gustav Genschow u. Co., AG, Berlin Emil Kirst, Backofenfabrik, Stettin 11

czn
Emil Busch AG, Optische Industrie, Rathenow Klaus Nueske, Mech. Werkstaetten, Stettin

czo
Heereszeugamt, Geschosswerkstatt, Koenigsberg

czq
Schichay-Elbing, Koenigsberg division F. Schichau GmbH, Elbing, Abteilung Koenigsberg Werkstatt B, Koenigsberg in Preussen

czs
Brennabor Werke AG, Brandenburg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-D-

dah
Junkers, Dessau

dar
Metallindustrie Schoenbeck Schoenebeck AG, Schoenbeck Schoenebeck, Elbe

daz
Maximilinahuette, Unterwellenborn, Thuringia Eisenwerke-Gesellschaft Maximilianshuette, Abteiling Maschinenfabrik Werk II, Unterwellenborn / Thueringen

dbg
Dynamit AG, Dueneberg (pobočka firmy Alfred Nobel u. Co.)

dbh
Mannesmann -Roehrenwerke, Duesseldorf, Rath

dbk
Richard Rinker GmbH., Neubrandenburg in Mecklenburg

dc
Uta-Werkstaetten Uta u. Co., Auerbach

dco
Gerhardt & Schubert, Amberger Kuehlmaschinenfabrik, Amberg (Bayer. Ostmark)

dct
Krumm & Co., Gesenkschmiede, Hammerwerk, Werkzeugfabrik, Remscheid-Vieringhausen

dde
Robert Larsen, Fabrik fuer Leder u. Stoffwaren, Berlin

ddf
Lohmann-Werke, A.G., Bielefeld

ddl
Remscheider Hobelmesser-Fabrik, Josua Corts Sohn, Remscheid

ddt
SUMAK - Sueddeutsche Maschinen- u. Metallwarenfabrik Wilhelm Weckerle, Stuttgart-Zuffenhausen

ddx
Voigtlaender u. Sohn AG, Braunschweig

de
Není znám

dea
Frankfurter Maschinenbau, Pokorny u. Wittekind, Frankfurt

dec
Bleiwerk Goslar

dej
Schwelmer Stahl- u. Eisen-Giesserei Gustav Schubeis, Schwelm in Westfalen

den
Rogo-Werke, Robert Goetze, Oberlungwitz/Sa.

dev
DEW, Remscheid plant Kelle u. Hildebrandt GmbH, Niedersedlitz Bezirk Dresden

dfb
Gustloff Co., Waffenfabrik, Suhl

dgb
Dynamit AG, Dueneberg plant (dříve A. Nobel u. Co.) Georg Stamm u. Hofmann, Weidhausen bei Coburg. Často mylně označována za Dynamit AG (viz. 'dbg')

dgl
Remo Gewehrfabrik, Gebr. Rempt, Suhl Louis Siegel, Sonneberg in Thueringen

dgz
Gebr. Boehler, Kapfenberg, Austria

dha
Krupp, Hannover plant Georg von Goelln GmbH, Abteilung Stahlbau, Hannover (po roce 1943, 'Krupp Stahlbau, Friedrich Krupp AG, Werk Hannover')

dhn
Kaemper-Motoren AG, Berlin-Marienfelde

dhp
H. Burgsmueller, Gewehrfabrik, Kreiensen-Harz

dhq
Moeller G.m.b.H., J.D., Wedel (Holst.)

djf
Draht-Bremer, Rostock, Mecklenburg

dkb
Zeitzer Eisengiesserei u. Maschinenbau-Aktien-Ges., Zeitz

dkk
Friedrich Offermann u. Soehne, Lederwarenfabrik, Bensberg

dkl
Josef Schneider, Kreuznach

dla
Karl Barth, Militaereffekten-Fabrik, Waldbrohl Waldbroehl, Rheinland

dld
Kromag, Hirtenberg, Austria

dlg
Holzwerk Neumarkt, Hauck & Lang, Neumarkt/Opf.

dlu
Ewald Luenenschloss, Militaereffekten-Fabrik, Solingen

dma
Heeresmunitionsanstalt Herres Munitionsanstalt u. Geschosswerkstatt, Zeithain

dmk
Ilseder Huette, rolling mill, Peiner Peine

dmo
Auto-Union, Chemnitz

dms
Nuernberger Schraubenfabrik GmbH., Nuernberg

dmy
Fritz Werner, Berlin-Marienfeld

dmz
Gesellschaft zur Verwerfung chemischer Erzeugnisse GmbH., Werk Doemitz

dn
Vereinigte Deutsche Nickelwerke, Laband, Horní Slezsko - nalezeno na munici

dna
Mettmanner Britanniawarenfabrik W. Seibel, Mettmann / Rheinland (later 'W. Seibel, Metallwarenfabriken')

dnb
Borck u. Goldschmidt, Berlin

dnf
Rheinische-Westfaelische Sprengstoff AG, Stadeln, Nuernberg

dnh
Rheinische-Westfaelische Sprengstoff AG, Durlach, Baden

dnv
Fahr AG, Stockach

dnz
Schwarzwaelder Apparatenbauanstalt Apparate-Bauanstalt, August Schwek Schwer u. Soehne, Villingen

dom
Westfaelische Metallindustrie Metall-Industrie , Lippstadt

dot
Waffenwerke Bruenn, Bruenn, Czechoslovakia

dou
Waffenwerke Bruenn, Bystrica, Czechoslovakia

dov
Waffenwerke Bruenn, Vsetin (Wsetin), Czechoslovakia

dow
Waffenwerke Bruenn, Prerau, Czechoslovakia ('Opticotechna GmbH, Werk Prerau / Protektorat v roce 1943)

dox
Waffenwerke Bruenn, Podbrezova, Czechoslovakia

dpf
B. u. H. Reinert, Speigelau / Bayersicher Wald

dph
I.G. Farbenindustrie AG, Autogen plant, Frankfurt

dpk
Hagenuk, Berlin-Tempelhof Gebrueder Sachsenberg AG, Dessau-Rosslau

dpl
Remo Gewehrfabrik, Gebr. Rempt, Suhl C.F. Plasser, Neheim-Huesten (pouze po roce 1943)

dpm
Poldi-Huette, Komotau, Sudeten Germany

dps
Auto-Union Union-Werk AG, Mittweida, Saxony

dpu
C. u. F. Schlothauer, GmbH, Metallwaren, Ruhla

dpv
Zeiss-Ikon, Dresden

dpw
Zeiss-Ikon, Goerz, Berlin-Zehlendorf

dpx
Zeiss-Ikon, Stuttgart

drh
Gebr. Thiele GmbH, Ruhla

drk
Erich Reckzeh, Einrichtungshaus, Jnsterburg

drv
HASAG, Tschenstochau Eisenhuette Tschenstochau, later HASAG-Eisen- u. Metallwerke GmbH, Tschenstochau

drz
Eltron, Dr. Dipl.-Ing. Theodor Stiebel, Berlin-Tempelhof

dsb
Alexander Beck, Schmalkalden in Thueringen

dsh
Ing. F. Janecek, Gewehrfabrik, Prague

dsj
WAMA Metallwerke Johannes Ahner, Oberlungwitz, Saxony

dsx
Roechling-Buderus, Wetzlar

dta
A. Waldhausen, Inh. M. Bruchmann, Sattler u. Kofferfabrik, Cologne

dtf
Elektro-Feinmechanische Werke Preh, Bad-Neustadt / Saale

dtp
Kraus, Joseph, Holzbearbeitung, Kommanditgesellschaft, Bad Koesen

dtu
G.J. Ensink u. Co., Spezialfabrik fuer Militaerausruestung, Ohrdruf, Thuringia

dtv
C. Otto Gehrckens, Leder- u. Riemenwerke, Pinneberg

dun
Poldi Huette Poldihuette, Kladno, Czechoslovakia

dut
Spindel - u. Spinnfluegelfabrik AG, Neudorf

duv
Berliner-Luebecker Maschinenfabrik, Luebeck plant

dvc
Adolf Knoch AG, Saalfeld

dvr
Johann Proehlich Froehlich, Lederwarenfabrik, Vienna

dvu
F. Schichau GmbH, Elbing

dvw
Schoeller u. Co., Frankfurt am Main

dvy
Landeslieferungsgenossenschaft Pfaelzischer Sattler- und Tapezier eGmbH, Sitz Speyer an der Rhein (výrobce kožených produktů pro armádu)

dwc
Dr. Ing. Boehme u. Co., Werksleitung Luedenscheid, Werk Minden in Westfalen

dwm
Deutsche Waffen- u. Minitionswerke, Berlin-Borsigwalde Liefergemeinschaft Dornbirn, Ludwig Rigger, Dornbirn

dxs
Thyssen August Thyssen-Huette AG, Duisburg-Hamborn

dye
Ed. Pitschmann, Pyrotechnik, Innsbruck, Austria Erste Alpenlaendische Pyrotechnikfabrik Ed. Pitschmann u. Co., Innsbruck

dym
Runge u. Kaulfuss, Rathenow

dyq
DEW Deutsche Edelstahlwerke AG, Werdohl plant

dza
Bleiwerke Dr. Schuelcke, Hamburg

dzl
Optische Anstalt Oigee, Berlin-Schoeneberg

dzw
Metallwerke v. Galkowsky u. Kielblock, Finow

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-E-

eaf
Mechanoptik-Gesellschaft fuer Praezisionstechnik, Aude u. Reipe, Babelsberg

eah
Stahlwerke Brueninghaus AG, Werdohl

eak
Deutsche Werke Kiel AG

ean
Lippstaedter Eisen-u. Metallwerke, Lippstadt

eba
Metallwarenfabrik Scharfenberg & Teubert GmbH, Breitungen-Werra

ebd
Fatra AG, Napajedl / Protektorát Čechy a Morava

ebf
Huettenwerke Siegerland, Charlottenhuette, Wiederschelden Niederschelden

ebk
Maschinenbau u. Bahnbedarf AG, pobočka firmy Orenstein u. Koppel, Werk Spandau and Werk Babelsberg (pouze po roce  1943)

ebu
Eckhardt & Co., Fabrikerzeugung von Auto-gen u. Atemgeraete, Chotebor

eca
Oskar Fischer GmbH, Markdorf in Baden

ecc
Oskar Lunig Luenig, Pyrotechnische Fabrik, Moehringen

ecd
Graf Carl Lippold, Pyrotechnische Fabrik, Wuppertal-Elberfeld

ecf
H. Nicolaus & Co., Meiningen in Thueringen

ecv
Vogel u. Schlegel GmbH, Dresden

edg
J.A. Henckels, Zwillingswerke, Solingen

edk
Auto-Union AG, Zschoppau Zschopau plant, Saxony

edo
Franz Viegener II K.-G., Armaturenfabrik, Metallgiesserei, Attendorn

edq
Deutsche Waffen-u. Munitionswerke Munitionsfabriken AG, Luebeck-Schlutrup Schlutup

edr
Sachsenwerk Licht u. Kraft AG, Radeberg

eds
Zuendapp Zuendappwerke GmbH, Nuernberg

edw
Karl Metzler GmbH, Iserlohn

edy
Gebr. Mueller, Luchenwalde

eea
H. Weihrauch, Zella-Mehlis

edz
Pickhardt u. Gerlach GmbH, Werdohl, Westfalen

eec
Gebr. Buehler Nachfolger, Triberg

eed
Gewehr- u. Fahrradteilfabrik H. Weirauch, Zella-Mehlis Kuerbi u. Niggeloh, Radevormwald in Rheinprueussen (často mylně zeměňován za Weihrauch 'eea')

eef
X. Heine u. Sohn, Voehrenbach

eeg
Hermann Weirauch, Gewehr- u. Fahrradteilfabrik, Zella-Mehlis Schuerhoff u. Co., Gevelsberg

eeh
F. Soennecken, Bonn

eej
Maerkisches Walzwerk, Staussberg, district Potsdam

eek
Deutsche Star-Kugelhalter GmbH, Schweinfurt

eel
Metallwarenfabrik Wissner, Brotterode plant Metallwarenfabrik vormals H. Wissner AG, Werk Brotterode / Hessen-Nassau

eem
Selve-Kornbiegel Kronbiegel, Dornheim AG, Munitionsfabrik, Soemmerda, Saxony

eeo
Deutsche Waffe- u. Minitionsfabriken AG, Posen plant

eet
Ulmer Schraubenfabrik C. Rauch, Ulm an der Donau

eeu
Lieferungsgemeinschaft westthueringische Werkzeug- u. Metallwarenfabriken GmbH, Schmalkalden in Thueringen

eev
Fr. Braun, Tembach-Dietharz / Thueringen

eey
Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH, Roederhof plant

egy
Ing. Fr. August Pfeffer, Oberlind, Thuringia

eh
Trierer Walzwerk AG, Burg Bezirk Magdeburg

ehs
Deutsche Kuehl u. Kraftmaschinen G.m.b.H., Scharfenstein

eky
Volkswagenwerk, Wolfsburg

ele
Ulrich, Fritz, Holzwarenfabrik, Holzminden a.d. Weser

elg
WASAG, Elsnig plant Westfaelisch-Anhaltische Sprengstoff AG, Werk Elsnig

els
Stadt Rokycaner Eisenwerke, Rokycany

emh
Georg Allgaier, Uhingen in Wuerttemberg

emj
Adalbert Fischer, Berlin

emp
Dynamit AG (pobočka firmy Alfred Nobel u. Co.), Empelde

emq
Karl Zeiss, Jena Willi Stiefeling, Berlin (může být jen jeho subdodavatel)

emu
Mathe Uhrenfabrik, Schwenningen Friedrich Meuthe GmbH, Schwenningen am Neckar

enc
G. Eckhardt, Leipzig

enz
Enzesfelder Metallwerk, Enzesfeld, Vienna Gebr. Boehler u. Co. AG, Werk Enzesfeld / Niederdonau, později:  'Enzesfelder Metallwerk AG'

eom
H. Huch, Metallwarenfabrik, Nuernberg

eov
Mueller-Schlenker Uhrenfabrik, Schwenningen am Neckar

eox
Jahresuhrenfabrik GmbH, August Schatz u. Soehne, Triberg / Schwarzwald

epf
Interessengemeinschaft fuer Bergbau u. Huettenbetrieb AG, Betriebsgruppe Bismarckhuette, Huettenwerk Falvahuette in Schwientochlowitz, Kreis Kattowitz, později 'Koenigs- u. Bismarckhuette AG'

eqf
Karl Bocker Boecker, Lederwarenfabrik, Waldbrohl Waldbroehl, Rheinland

eqe
Schmidberger, Heinrich, Fabrikation von Artikeln aus Kunststoff, Wien

erg
A. Doppert Doeppert, Treibriemenfabrik (výrobce pásů), Kitzingen

erm
zřejmě W.G. Dinkelmeyer of Nuernberg

ern
W.G. Dinkelmeyer, Werk Koetzling

erv
Fritz Hofmann GmbH, Erlangen

eso
Optische Werke G. Rodenstock, Munich

esu
Steinheil Soehne GmbH, Muenchen

etb
Steubing u. Co., Graslitz, Sudeten, Germany

etl
Krieger u. Faudt, Berlin

ety
Ringsdorf-Werke KG, Mehlem-Rhein

eue
Otto Reichel, Inh. Rudolf Fischer, Lederwarenfabrik, Lengfeld, Erzgebirge

eug
Optische Praezisionswerke GmbH, Warsaw, Poland

euh
C. u. W. Meinel-Scholer, Klingenthal in Sachsen

eun
Rana-Werke, Rudolf Danhardt, Klardorf in Oberpfalz

euo
Oskar R. Mehlhorn GmbH, Schweinsburg in Plauen

eup
Knaebel & Co., Metallwarenfabrik, Wallern (Boehmerwald) Bayern

evv
F.A. Anger u. Sohn, Joehstadt in Sachsen

evx
Baumeister, Ad., Metallwarenfabrik, Luedenscheid/Westfallen

evy
Von Hagen, Ww. Wilhelm, Metallwarenfabrik, Jserlohn/Westf.

evz
Bergbau AG, Salzgitter

ews
Skodawerke, Koenigsgraetz, Czechoslovakia Akteingesellschaft vorm. Skodawerke, Werk Koeniggraetz

ewx
Franz u. Karl Voegels, Lederwarenfabrik, Cologne

exd
Auto-Union, Zwickau in Sachsen

exp
Hans Kollmorgen, Optische Anstalt, Berlin Landes-Lieferungsgenossenschaft des Tischlerhandwerks im Landeshandwerksmeister-BezirkWestfalen GmbH, Dortmund

exq
Clemens Kreher GmbH, Marienberg in Sachsen

exs
Skodawerke, Koeniggraetz, Czechoslovakia Union Gesellschaft fuer Metallindustrie, Sils, van de Loo u. Co., Hameln (Weser)

exw
Metallwerke Holleischen, Kreis Mies, Sudeten Germany

exx
Semprex-Werk, Reutenhau Post Winkelsdorf / Nord Maehren

eyc
Buderus'sche Eisenwerke, Wetzlar

eyd
Heidenreich u. Harbeck, Hamburg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-F-

fa
Mansfdel AG, Hettstedt, Suedharz

faa
Deutsche Waffen- u. Munitionsfabriken AG, Karlsruhe

fb
Mansfeld AG, Rothenburg, Saale

fbc
Ilo-Werke H. Christiansen, Pinneberg bei Hamburg, výrobce elektrických motorů

fbg
Knorr, Heinrich, Automobil-Material, Berlin N4

fc
Mansfeld AG, Alstedt, Thuringia

fcc
Nier, Hermann, Metallwarenfabrik, Beierfeld in Sachsen

fcf
Armaturen-Apparate-Fabrik Preschona, Adolf Meyer, Berlin

fck
Rietberg-Werke, Rietberg in Westfalen

fcl
Konrad Rosenbauer, Feuerloeschgeraete, Linz an der Donau

fcn
Reichszentrale fuer Handwerkslieferungen e.G.m.b.H., Berlin

fco
Sendlinger Optische Glaswerke GmbH, Berlin-Zehlendorf

fcv
Schmidt, Kranz u. Co., Nordhaeuser Maschinenfabrik AG, Nordhausen

fd
Stolberger Metallwerke AG (pobočka firmy Asten, Lynen u. Schleicher), Stolberg

fde
Dynamit AG (pobočka firmy A. Nobel u. Co.), Foerde

fe
Není znám

fee
Augsburger Waagenfabrik, Ludwig Pfisterer, Augsburg

feh
Maschinenfabrik Donauwoerth GmbH, Donauwoerth

fel
Gross, C. Hermann, Metallwarenfabrik, Jserlohn

fem
Liebner, Paul, Schraubenfabrik, Luckenwalde

fer
Metallwerke Wandhofen, Schwerte, Westphalia

feu
Krone Presswerke GmbH, Berlin

ffc
Friedr. Abr. Herder Sohn, Solingen

ffo
Maschinenfabrik Tannwald, Tannwald / Sudentegau (v roce 1943 přejmenováno na 'Tannenwalder Textilwerke AG')

fhm
Metallwerk Max Brose & Co., Coburg

fhr
Parthaymueller, Andreas, Korbwaren-Korbmoebel, Waltmuenchen-Haselbach

fko
Bernhard Bruns, Bad Zwischenahn in Oldenburg

fkx
Gustav Sudbrack, Lederwaren u. Gamaschenfabrik, Bielefeld

flf
Vossloh-Werke GmbH, Werdohl i/Westf.

fll
Feinapparate-Bau GmbH, Werk Gablonz; výroba přístrojů, především do letadel

flp
Heintze u. Blankertz, Erste Deutsche Stahlfederfabrik, Werk Oranienburg bei Berlin

flr
Draeger-Gesellschaft mbH, Wien

fnh
Boehmische Waffenfabrik, Strakonitz, Prague

fnj
Alexander Coppel GmbH (aka Alcoso), Solingen

fnk
Adolf Hopf AG, Tambach-Dietharz in Thueringen

fnq
Roetelmann u. Co .KG, Werdohl in Westfalen

fpx
Schaeffer u. Budenberg, Magdeburg-Buchau

fqn
Vereinigte Leichtmetallwerke, Hannover-Linden

fra
Draht- u. Metallwarenfabrik GmbH, Salzwedel Himmen u. Stosberg, Gravieranstalt, Remscheid

frn
Rudolf Lang, Brandenburg an der Havel

frp
Stahlwerke Harkot Harkort -Eicken GmbH, Hagen, Westphalia

fsx
Albin Scholle, Lederwarenfabrik, Zeitz

ftc
Frost u. Jahnel Jaehnel, Breslau, Czechoslovakia

ftd
Schlesinger, Peter, Metallwarenfabrik, Offenbach A./M.

ftf
Vereinigte Cartonnagenfabriken Meyer u. Co., Magdeburg

ftt
Vereinigte Lederwaren-Fabriken Eugen Huber, Muenchen

fue
Skodawerke, Dubnica, Czechoslovakia Aktiengesellschaft, pobočka firmy Skodawerke, Werk Dubnica

fuq
Cottbusser Lederwarenwerk Curt Vogel K.G., Cottbus

fuu
Wilh. Strube GmbH, Magdeburg

fva
Draht-u. Metallwarenfabrik GmbH, Salzwedel

fvs
Spindler & Hoyer KG, Goettingen

fwh
Norddreutsche Norddeutsche Maschinenfabrik GmbH, Berlin

fwr
Optische Anstalt Sallfeld GmbH, Saalfeld

fwz
Eisen- u. Emaillierwerke Wilhelmshuette (pobočka na zpracování oceli), Sprottau-Wilhelmshuette

fxa
Eisenacher Karosseriewerke Assman Assmann, formerly E. u. K. Assmann GmbH, Eisenach

fxo
C.G. Haenel, Waffen- u. Fahrradfabrik, Suhl

fxp
Hans Kollmorgen, Optische Anstalt, Berlin

fyd
Skodawerke Aktiengesellschaft, pobočka firmy Skodawerke, Adamsthal

fze
Waffenfabrik Hoeller, Solingen

fzs
Waffenfabrik Heinrich Krieghoff, Suhl

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-G-

ga
Hirsch, Kupfer- u. Messingwerk AG, Finow

gal
Wagner u. Co. GmbH, Muehlhausen in Thueringen

gaq
Otto Stephan, Leder- u. Lederwarenfabrik, Muehlhausen

gau
Heinrich Sudhaus u. Soehne, Iserlohn

gb
Vereinigte N. Werke, Schwerte Vereinigte Deutsche Nickelwerke AG, pobočka firmy Westfaelisches Nickelwalzwerke Fleitmann, Witte u. Co., Schwerte / Ruhr

gbc
J.D. Reidel-E. de Haagen AG, Berlin-Britz

gbd
Hugo Bauer, Solingen-Wald

gbm
Viacowerk-Vereinigte Isolatorenwerke A.G., Berlin-Pankow

gbv
Ewald Witte u. Co., Velbert

gcb
Grohmann & Sohn Ad., Metallwarenfabrik, Wuerbenthal/Sud.

gcc
Fernsprech- und Signalbaugesellschaft Schueler & Vershoven, Essen

gcd
Gust. Imhaeuser, Olpe / Westfalen

gck
Gebr. Schuppener, Siegwerk, Siegen

gcl
Reissner-Werke A.-G., Ofenfabrik, Nuernberg-O

gcq
Heinrich Jung & Sohn, Gesenkschmiede, Halver

gcw
Goehring-Hebenstreit, Radebeul near Dresden

gcx
Ing. Karl Brettschneider, Maehrisch-Schoenberg

gcy
L.O. Dietrich, Vesta-Naehmaschinenwerke, Altenburg in Thueringen

gdd
Hecker, Hermann, Kon-Ges., Metall- u. Lackierwarenfabrik, Bernsbach (Sachsen)

geu
Kuhlbier Kuhbier u. Co., Praezisionspressstuecke, Wipperfuerth

gew
Berghaus Ww., August, Press- u. Stanzwerk, Oberbruegge/Westf.

gfa
Otto Fuchs Metallwerke, Meinerzhagen/Westf.

gfc
Julius Posselt, Gablonz an der Neisse, Sudetenland

gfg
Karl Hepting u. Co., Leder- u. Guertelfabrik, Stuttgart

ggb
I.G. Koenigshuette u. Laurahuette, Kattowitz, hlavní kancelář, Roechling, Koenigshuette, OS

ggk
Aktiengesellschaft fuer Cartonnagenindustrie, Dresden

ghf
Fritz Kiess u. Co., GmbH, Waffenfabrik, Suhl

ghg
Metallwarenfabrik Klett & Trapp, Zella-Mehlis

ghj
Mercedes-Bueromaschinenwerke AG, Zella-Mehlis

ghp
Ruf u. Co., Optische Werke Kassel, Hessen-Nassau Deutsche Edelstahlwerke AG, Krefeld

ghx
Gebr. Baldauf GmbH, Marienberg / Erzgebirge

gil
Auto-Union, Spandau plant Sometimes claimed to represent 'Auto-Union, Werk Spandau

gjd
Papier- u. Kartonnagen-Fabrik Richard Popper, Inh. Willy Dietzel, Prag

gjh
Rudolf Conte, Nachf. Theodor Seibold Seibod, Fabrik fuer Lederwaren, Offenbach

gjk
Budde u. Co., Otto, Stueckfaerberei u. Apreturanstalt, Wueppertal

gk
Mansfeld AG, Hettstedt, Suedharz

gll
Auto-Union AG, Werk Spandau, Berlin

gme
Clemen & Happich, Metallwarenfabrik, Schmalkalden

gmj
Apparatebau Gesellschaft Neumann & Borm K.G., Berlin

gmo
Rahm u. Kampmann, Lederwarenfabrik, Kaiserslautern

gmx
Krause & Co., Adolf, Maschinenfabrik u. Eisengiesserei, Koeslin

gn
Aug. Wellner, Aue, Saxony

gna
Gustav Buchmueller, Lederwaren-, Koffer- u. Sattelfabrik, Stuttgart-S

gng
Auer-Gesellschaft A.-G., Werk Guben

gnh
Auer Gesellschaft AG, Danzig

gnt
Georgi, Ernst, Metallwaren-Fabrik, Beierfeld/Erzgeb.

gnx
Nirona-Werke Nier & Ehmer, Beierfeld/Erzgebirge

gon
August Ruppel, Marktheidenfeld

gpe
Hugo Aurig GmbH, Engelsdorf

gpo
Froelich & Wolter, Metallwarenfabrik, Beierfeld/Erzgeb.

gpt
Gustav Bittner, Weipert / Sudetengau

gqm
Loch u. Hartenberger, Idar-Oberstein

grk
H. Pohl, Leipzig

grz
Gebr. Kruger Krueger, Lederwarenfabrik, Breslau

gsb
Rheinmetall-Borsig, pobočka Liege, provozována v Loewen (dříve S. A. des Ateliers de la Dyle) SA del Ateliers de la Dyle, Louvain, Belgium (výrobní závod Rheinmetall-Borsig AG as 'Niederlassung Luettich, Betrieb Loewen')

gsc
S. A. Belge des Mecanique et de l'Armemente, Monceau-sur-Sambre, Belgium

gsf
Cockerill Soceite Anonym, John, Seramg b. Luettich

gtb
J.F. Eisfeld GmbH, Pulver- u. Pyrotechnische Fabriken, Guentersberge

gtl
C. Plath, Hamburg-Bahrenfeld

gug
Ungarische Optische Werke AG, Budabest, Hungary

guj
Werner D. Kuehn, Optische Industrie, Berlin-Steglitz

gum
Bergisch-Maerkisches Eisenwerk, Velbert, Rheinland

guo
N.V. Nederlandsche Maschinenfabrick, Artillerie Jnrichtingen, Werk Hembrug

gut
Walter Schurmann Schuermann u. Co., Lederwarenfabrik, Bielefeld

guy
Werkzeugmaschinenfabrik Oelikon, Buehrle u. Co., Zurich, Switzerland

gvj
Ruhrstahl AG, Gelsenkirchen

gvm
Staeding u. Meysel Nachfolger, Inh. C. u. H. Weeren, Niedersedlitz / Sachsen

gxl
Franke & Heidecke, Fabrik photograph. Praezisionsapparate, Braunschweig

gxx
Stepper u. Co., Hamburg

gxy
Gebr. Klinge, Lederwarenfabrik, Dresden-Lobtau Loebtau

gyb
Bauer, Wilhelm, Friedr., G.m.b.H., Lederwarenfabrik, Offenbach a.M.-Bieber

gyf
DEW Deutsche Edelstahlwerke, Bochum

gym
Muenzerhuette, Eisen- und Metallwarenfabrik GmbH, Aussig/Sudetenland

gyo
Hans Dinkelmaeyer, Lederwarenfabrik, Nuernberg

gyp
Wilhelm Hansen & Braun, Solinger Etuis- u. Lederwarenfabrik, Solingen

gyq
Anton Wingen jr., Solingen

gyu
Gebr. Michera, Prag

gyx
Elektro-Mechanik GmbH, Reichenberg

gyy
Gladitz GmbH, Schwaebisch-Gmuend

gyz
Steatit-Magnesia AG, Dralowid-Werk, Teltow

gzf
Westfaelische Eisen- u. Blechwarenwerke, Siegen Wilhelm Schellmann, Moebel-Fabrik, Vlotho-Bonneberg

gzy
Patin, Albert, Werkstaetten fuer Fernsteuertechnik, Berlin

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-H-

hae
Goseberg & Grashoff, Kierspe-Bhf, i.W.

ham
Dynamit AG (pobočka firmy A. Nobel u. Co.), Hamm

has
Pulverfabrik Hasloch, Hasloch

hat
Gebr. Graefrath, Solingen-Widdert

hbg
Alfred Schwarz AG, Metallwerk Froedenburg, Eisenach

hbu
Heinrich List, Elektrotechnik u. Mechanik, Teltow u. Steglitz

hck
Georg A. Lerch GmbH, Lederwaren u. Stanzwerk, Mettman, Rheinland Berlin

hcy
Max Ficker & Sohn, Remse/Muelde, výrobce munice

hdc
Luftfahrtgeraetewerk Hakenfelde GmbH, Berlin-Spandau

hdk
Eugen Zerver, Remscheid-Reinshagen

hdt
Maerkischer Metallbau, Oranienburg

hdv
Optische Werk Osterrode GmbH, Osterrode, Harz

hec
Steinbach & Vollmann, Heiligenhaus Bez. Duesseldorf

hed
Ruberg & Renner, Jnh. Jos. Ruberg, Hagen/Westf.

hen
Ernst Beutler, Lahr-Dinglingen in Baden

hew
Ing. F. Janecek, Waffenwerke, Prague

hft
H. Becker u. Co., GmbH, Militaer- u. Feuerwehrausruestungen, Berlin

hgs
W. Gustav Burmeister Burmester, Pyrotechnische Fabrik u. Signalmittelwerk, Hamburg

hgu
Friedenauer Technische Werkstaette GmbH, Berlin-Friedenau

hhc
Union Gesellschaft fuer Metallindustrie, Sils van de Loo u. Co., Froedenberg

hhg
Rheinmetall-Borsig AG, Tegel

hhj
Gebr. Thiel-Seebach GmbH, Ruhla / Thringen

hhk
Danner & Groeschel, Spritzgiesserei u. Formenbau, Nuernberg

hhr
Joseph Schwarz Sohn, Freilassing / Oberbayern

hhu
Metallwarenfabrik Schmalkalden H.A. Erbe AG, Schmalkalden in Thueringen

hhv
Steyr-Daimler-Puch AG, Nibelungen, St. Valentin, Austria

hhw
Metallwerke Silberhuette GmbH, Andreasberg, Harz

hhx
M. Boehme, Grosshartmannsdorf in Sachsen

hhy
Louis Ulbricht, Rosenthal / Erzgebirge

hhz
Roechlingwerke, Voelklingen Roechlingsche Eisen- u. Stalhwerke GmbH, Eisenwerkhuette, Voelkingen

hjg
Kimmach Kimnach u. Brunn, Fabrik fuer Heeresausruestung, Kaiserslautern

hjh
Karl Ackva, Lederfabrik, Bad Kreuznach

hkb
J. Weisensee GmbH, Metallwarenfabrik, Fulda

hkm
Karl Braun AG KG, Optische Industrie, Nuernberg

hla
Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH, Sebaldushof

hlb
Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH, Selterhof

hlc
Zieh- u. Stanzwerk, Schleusingen

hld
Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH, Belsig - C.F. Esser, Koeln

hle
Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH, Roederhof plant Lilpop, Rau u. Loewenstein AG, Warschau

hln
Henschel-Flugzeug-Werke AG, Schoenefeld Kreis Teltow

hlu
Gesellschaft zur Verwertung chemischer Erzeugnisse GmbH, Werk Hessisch-Lichtenau

hlv
Maury u. Co., Lederwarenfabrik, Offenbach

hly
Krafft u. Schuell, Dueren

hmz
Arbeitsgemeinschaft Holz des Klingensthaler Bezirkes GmbH, Brunndoebra (Vogtland)

hnx
H. Walter KG, Kiel, Tannenberg

hnz
Grosskopf, Ludwig & Co., Metallwarenfabrik, Jimenau i/Thuer.

hpj
Wegner, Hugo, Flugmodelle, Naumburg/Saale

hqu
Markes & Co., K.-G., Metallwarenfabrik u. Apparatebau, Luedenscheid

hre
C.W. Motz u. Co., Brandenburg an der Havel

hrk
Schluermann u. Co. GmbH, Hemer in Westfalen (po roce 1943 přejmenováno na  'Hemersche Schrauben- u. Nagelfabrik GmbH)

hrl
Albert Ackermann Nachfolger, Pich u. Schulte, Iserlohn in Westfalen

hrn
Presswerk GmbH, Metgethen, Prussia

hta
Dr. Koenig u. Co., Wien

htg
Polte Armaturen- u. Maschinenfabriken AG, Duderstadt plant, Westphalia

htl
Fritz Wengels, Berlin

htq
Junghanswerke Gebr. Junghans AG, Schwenningen

hwd
Westfaelisch-Anhaltische Sprengstoff AG, Herrenwald

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-I-

i
Astra-Werke, Chemnitz Elite Diamantwerke AG, Siegmar-Schoenau bei Chemnitz, mistakenly listed as 'Astra Werke, Chemnitz' (correctly 'l')

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-J-

j
Gebr. Langer, Schrauben-, Metallwaren- u. Federnfabrik, Chemnitz

ja
R.u.G. Schmoele, Menden

jan
Deutsche Versuchsanstalt fuer Luftfahrt, Berlin-Aldershof

jba
A. Wunderlich Nachf., Fabrik fuer Heeresausruestung, Berlin-Neukoelln

jfp
Dr. Karl Leiss, Optische Mechanische Instrumente, Berlin-Steglitz

jfr
Junkers Flugzeug- u. Motorenwerke AG, Zweigwerk Koethen

jfs
Junkers, Magdeburg division Junkers Flugzeug- u. Motorenwerke AG, Zweigwerk Koethen

jgz
BMW Flugmotorenbau GmbH, Werk Muenchen, Muenchen

jhg
Gustav Genschow u. Co., AG, Lederwarenfabriken, Alstadt-Hachenburg

jhv
Metallwaren, Waffen- u. Maschinenfabrik AG, Budapest, Hungary

jkg
Koenigl. Ungar. Staatliche Eisen-, Stahl- u. Maschinenfabrik, Budapest

jkh
Karl Busse, Ausruestungsgegenstaende, Mainz

jlj
Heereszeugamt Heeres Zeugamt, Ingolstadt

jln
Deutsche Lederwerkstaetten GmbH, Pirmasens

jme
Armeemarinehaus Berlin, Berlin-Charlottenburg

jmh
Heinrich Kopp, Inh. Theodor Simoneit, Sonneberg in Thueringen

jne
Presswerk Mollberg & Co., Hofgeismar Bez. Kassel

jnh
Hensoldt Werke Fuer Optik u. Mechanik, Herborn, Dillkreis F. Tuetemann, Luedenscheid / Westfalen

jnk
Conti, Hannover Continental Gummiwerke AG, Hannover

jnw
Eisenwerke Steele, Essen-Steele

joa
Dresdner Koffer- u. Taschenfabrik, Karl Heinichen, Dresden

jpa
Comp. Generale, Belge de Jsolants, Loth b/Bruessel

jrn
Mitteldeutsche Motorenwerke GmbH, Taucha Bez. Leipzig

jrr
Gebr. Junghans, Renchen, Baden

jrs
Gebr. Junghans, pobočka, Vienna

jry
Hermann Herold, Olberhain Olbernhau-Gruenthal / Sachsen

jsd
Gustav Reinhardt, Lederwarenfabrik, Berlin

jse
Metallwerke Zoeblitz AG, Zoeblitz

jtb
S.A. Tavaro, Ghent, Belgium

jtt
Wezel u. Naumann AG, Leipzig

jua
Danuvia Waffen- u. Munitionsfabriken AG, Budapest, Hungary

jut
Vereinigte Wiener Metallwerke, Vienna

jvb
Wessel u. Mueller, Luckenwalde

jvd
Erste Nordboehmische Metallwarenfabrik, Adolf Roessler, Niedereinsiedel, Sudetenland

jve
Optische Werke Ernst Ludwig, Weixdorf, Anhalt, Saxony

jvf
Wilhelm Brand, Treibriemenfabrik, Heidelberg

jvh
Presswerk Westfalen, Friedrich Hefendehl, Kierspe-Bahnhof/Westf.

jwa
Moritz Stecher, Lederwerk, Freiburg

jwh
Manufacture d'Armes Chatellerault, Chatellerault, France Manufacture Nationale (Staatliche Waffenfabrik), Chatellerault, France

jxm
Nestler, A.-G., Albert, Lahr/Schwarzwald

jxn
Helmut Korth, Fabrik fuer Feinmechanik u. Optik, Berlin

jxy
Bastam, August, Eisfeld/Thueringen

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-K-

k
Firma Luch u. Wagner, Suhl

ka
Gerhardi u. Co., Inh. K. Steinweg, Dr. H. Steinweg u. R. Neuerbourg, Luedenscheid, Westphalia

kam
Hasag, Eisen- u. Metallwerke GmbH, Skarzysco Kamienna Hugo Schneider AG, Werk Skarzysko Kamienna, Poland (od roku 1943 - lt. 7. Nachtrag, 'HASAG Eiwen- u. Metallwerke GmbH')

kaw
Weber u. Niezel, Dresden

kbg
Erwin Backhaus, Remscheid

kby
E. Richard Dietzsch, Geyer i. Erzgeb.

kce
Schneider u. Co., Le Creuot Creusot, France

kdj
Ungarische Metallplattenindustrie AG, Budapest

keb
Manufacture d'Armes Nationale de Levallois, Paris Jiranek u. Co., Inh. Wenzel Jiranek, Bruenn

kfa
Staatliches Arsenal, Sarajevo, Yugoslavia

kfb
Gesellschaft zur Verwertung chemischer Erzeugnisse GmbH, Werk Kaufbeuren

kfg
Staatliches Arsenal, Sarajevo, Yugoslavia Gesellschaft zur Verwertung chemischer Erzeugnisse GmbH, Werk Kaufering

kfk
Dansk Industrie Syndicat, Copenhagen, Denmark DISA - Dansk Industri Syndikat AS 'Madsen', Kopenhagen

kjj
Askania Werke AG, Berlin-Friedenau

kjl
Graphische Werke Saarbruecken AG, Saarbruecken

kkd
Wilhelm Stern, Lederwarenfabrik, Posen

kkn
Papierwerke Adolf Brandt AG, Eulau ueber Bodenbach

klb
J.F. Eisfeld GmbH, Kieselbach

kle
Steyr-Daimler-Puch AG, Warsaw, Poland Josef Junker, Berlin

klg
Przemot, Praezisions Metallverarbeitung, Litzmannstadt Philips Gloeilampenfabrieken, Hilversum

kls
Steyr-Daimler-Puch AG, Warsaw, Poland

koz
H.W. Casack u. Co., Froendeberg / Ruhr

kpe
Berchtold & Co., Metallwarenfabrik, Tuttlingen

kqc
Schneider & Co., Jos., Optische Werke K.-G., Goettingen

kgd, kqd
Gebr. Junghans, Montagestelle, Exbruecke, Elsass

krd
Lignose Sprengstoffwerke GmbH, Kriewald Lignose AG, Werk Kriewald (v roce 1943 přejmenovaný na 'Sprengstoffwerke Oberschlesien Gmbh')

krg
Emil Busch AG, Optische Werke, Budapest Emil Nitzsche Moebelfabrik, Boehmisch Kamnitz / Sudetengau

krj
Messerschmidt, Augsburg

krl
Dynamit AG (pobočka Alfred Nobel u. Co.), Kruemmel plant, Koblenz

krq
Emil Busch AG, Optische Werke, Rathenow, Brandenburg

kru
Lignose Sprengstoffwerke GmbH, Kruppsmuehle Kruppamuehle plant

kry
Lignose Sprengstoffwerke GmbH, Kruppsmuehle, F.A. Sening, Hamburg

ksb
Manufacture Nationale d'Armes de Levallois, Levallois, Paris

ksm
Gebr. Junghans, Braunau, Sudeten

kso
Pfaelzische Peitschenfabrik Strubel & Co., Schifferstadt/Pfalz

ktz
Deutsche Sprengchemie, Klietz

kum
J.F. Eisfeld, Pulver- u. Pyrotechnische Fabrik GmbH Hartmann u. Braun AG, Frankfurt am Main

kun
Lignose Sprengstoffwerk, Kunigunde J.F. Eisfeld GmbH, Werk Kunigunde

kur
Steyr-Daimler-Puch AG, Warsaw, Poland Steyr-Daimler Puch AG, Werk Graz

kus
Fuellnerwerk GmbH, Bad Warmbruenn in Schlesien. V roce 1943 přejmenováno na 'Doerris Fuellner-Maschinenfabriken AG'

kvu
Lignose Sprengstoffwerk GmbH, Kruppsmuehle, Rudolf Fissler KG, Idar-Oberstein

kvz
Timmermann & Wollet, Heidelberg

kwc
Gamma Feinmechanische u. Optische Werke, Budapest

kwe
Gamma Feinmechanik u. Optik, Budapest Herdfabrik Scholtes, Diedenhofen in Westmark

kwk
Schnellpressenfabrik AG, Heidelberg

kwm
Fiat SA, Turin, Italy

kwn
S.A. Fiat, Turin, Italy Donau-Flugzeugbau AG, Csepel-Budapest

kye
Intreprinderile Metalurgie, Pumitra Voina Societate, Anonima Romana, Fabrica de Armament, Brasov, Romania Ernst Hilker u. Co., Detmold

kyn
Astra, Fabrica Romana de Vagone, Motoaene Armament si Munitione, Brasov, Romania Astra, Kronstadt (Ruemanien). V roce 1943 přejmenováno na 'Astra, Fabrica Romana de Vagoae, Motoane, Arm ament si Munitiuni, Brasov'

kyo
Intreprinderile Metalurgie, Pumitra Voina Aoceitate, Anonima Romana, Fabrica de Armament, Brasov, Romania Voina, Kronstadt (Ruemanien). V roce 1943 přejmenováno na 'Intreprinderil e Metalurgie, Dumitru Voina, Societate Anonima Romana, Fabrica de Armament, Brasov'

kyp
Rumaenisch-Deutsche Industrie u. Handels AG, Budapest Rogifor, Bukarest (Ruemanien). Přejmenována na 'Rumaenisch-Deutsche Industrie- u. Handels AG, Bukarest'

kza
Mauser-Werke, Karlsruhe Emil Niethammer, Stuttgart-Vaihingen

kzn
Kienzle Uhrenfabrik GmbH, Dammerkirch

kzu
Thonet u. Mundus, Bistritz am Harz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-L-

l
Astrafabrik, Chemnitz

la
Duerener Metallwerke, Dueren

lac
Zuchthaus Coswig, Anhalt

lae
Heinrich Zeiss, Gastingen

lax
Lennewerk Altena GmbH, Altena

ldb
Deutsche Pyrotechnische Fabriken GmbH, Berlin, Malchow Sprengstoff u. pyrotechnische Fabriken vorm. Lechfeld u. Depyfag GmbH, Werk Berlin-Malchow, (přejmenováno na Deutsche Pyrotechnische-Fabrik v roce 1943)

ldc
Deutsche Pyrotechnische Fabriken GmbH, Cleebronn Sprengstoff u. pyrotechnische Fabriken vorm. Lechfeld u. Depyfag GmbH, Werk Cleebronn (Deutsche Pyrotechnische-Fabrik od roku 1943)

ldn
Deutsche Pyrotechnische Fabriken GmbH, Neumarkt, Oberpfalz Sprengstoff u. pyrotechnische Fabriken vorm. Lechfeld u. Depyfag GmbH, Werk Neumarkt / Oberpfalz (v roce 1943 přejmenováno na Deutsche Pyrotechnische- Fabrik)

ldo
Heinrich Schumacher u. Co., Inh. August Jockers, Gruenstadt

lge
Kugelfabrik Schulte u. Co., Tente, Rheinland

lgs
Chr. Weiersmueller KG, Nuernberg O.

ljp
Karl Knauer KG, Lettingen bei Urach

lkc
Ernst Fischer, Wolfenbuettel

lkm
Munitionsfabriken (pobočka Sellier u. Bellot), Veitsberg, Prague

lmg
Karl Zeiss, Jena Hermann Detjen, Bad Muenster am Deister

lmq
Carl Zeiss, Jena

loh
Emil Richter, Holzwarenfabrik, Nassau/Erzgeb.

lpb
Moebelfabrk Leonhard Beck jun., Nuernberg-N.

lpk
Servotechna AG, Prag

lpk
Servotechna AG, Prag

lpn
Vereinigte Aluminiumgiessereien Villingen GmbH, Villingen (Schwarzwald)

ltk
Robert Klass, Solingen-Ohligs

lwg
Optische Werke Osterrode GmbH, Freiheit near Osterrode

lww
Huet u. Cie., Paris

lwx
O.P.L. Optique et Precision de Levallois, Levallois, Paris

lwy
Societe d' Optique et Mechanique de Haute Precision, Paris

lyf
Metallurgia Werke AG, Radomsko Radomeko, Poland

lza
Mauser-Werke AG, Karlsruhe

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-M-

ma
Metallwerke F.A. Lange AG, Aue, Saxony

mdr
Vereinigte Leichtmetallwerke, Bonn

mgc
Bayrische Werkzeug- u. Apparatebau KG, Hans Miller, Muenchen.

mhk
Metallwerke Schwarzwald AG, Villingen

mhv
Finow Kupfer- u. Messingwerke AG, Finow

mjc
Feinmechanische Werkstaetten Warsitz, Amsterdam

mje
Bremer Silberwarenfabrik A.-G., Bremen-Sebaldsbrueck

mjg
Chiron-Werke GmbH, Tuttlingen, Werk Brackenheim

mjr
Union Gesellschaft fuer Met. Ind., Sils van de Loo u. Co., Thorn

mkf
Trierer Walzwerk AG, Wuppertal-Langerfeld

ml
Není znám

mlc
Karl Schmidt GmbH, Neckarsulm in Wuerttemberg

mlr
Ducati, Societa Scientifica, Radio Brevetti Ducati, Bologna

mnf
VDM-Luftfahrtwerke AG Heddernheim, Frankfurt on the Main

mng
VDM-Luftfahrtwerke AG Heddernheim, Frankfurt on the Main

moc
Johan Springer's Erben, Gewehrfabrikanten, Vienna

mog
Deutsche Sprengchemie, Moschweig Moschwig

moo
Kloeckner-Werke AG, Duesseldorf

moz
Eisenwerk Gesellschaft Maximilianhuette Maximilanshuette, Maxhuette-Haidhof

mpb
Chiron-Werke GmbH, Tuttlingen

mpp
Metallwerk K. Leibfried, Boeblingen, Sindelfingen

mpr
S.A. Hispano Suiza, Geneva, Switzerland

mpu
Wlaschimer Maschinenfabrik GmbH, Prag

mpv
Schmolz u. Bickenbach, Neuss, Duesseldorf

mpy
Kloeckner Klockner-Werke AG, Georgsmarienhuette Osnabrueck

mrb
Skodawerke, Prague Smichow Aktiengesellschaft vorm. Skodawerke, Werk Prag-Smichow

mrd
Huettenwerke Siegerland, Wissen

mrf
Fr. Krupp, Berthawerk AG, Breslau

mws
Munitionswerke Schoenebeck Kabelwerk Wagner KG, Wuppertal

myx
Rheinmetall-Borsig AG, Soemmerda

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-N-

na
Westfaelische Kupfer- u. Messingwerke AG, Luedenscheid, Westphalia

nas
Uhrenfabrik Junghans Gebr. Junghans AG, Schramberg

nay
Dr. Th. Horn, Luftfahrtgeraetewerk Plauen GmbH, Plauen i/V.

nb
Waffenfabrik Kongsberg, Norway

nbe
Hasag, Eisen- u. Metallwerke GmbH, Tachenstocha Tschenstochau

nbh
Walther Steiner, Eisenkonstruktionenm, Suhl Friedr. Krupp AG, Essen, Werk Mariupol / Ukraine

nbr
Metallwarenfabrik Hubert Pruente, Neheim-Huesten

ncr
Krupp-Germaniawerft, Kiel-Gaarden

ndn
Heinrich Bluecher, Fabrik techn. Buersten, Spremberg

ndr
Fried. Krupp, Essen

nea
Walther Steiner, Eisenkonstruktionen, Suhl

nec
Waffenwerke Bruenn AG, V Gurein, Prague

ned
Fried. Krupp, Essen

nfw
Berlin-Neuroder Kunstanstalten AG, Berlin

nfx
Rheinisch-Westfaelische Munitionsfabriken GmbH, Warsaw und Prague

ngk
Dr. Grasse Luftfahrt-Apparatebau GmbH, Berlin

nhr
Rheinmetall-Borsig AG, Soemmerda

nmn
Koenigs- u. Bismarckhuette AG, Walzwerk Bismarckhuette-OS

nn
Není znám

nrh
Johannsen u. Ziegner, Oranienburg

ntf
Metzenauer u. Jung, Werk Gross-Heilendorf in Ostsudetenland

nwk
Heinrich List, Rheinau, Elsass

nxc
Jan Hubalek, Prag

nxr
Anschuetz u. Co., Kiel-Neumuehlen

nyv
Rheinmetall-Borsig AG, Unterlass Unterluess

nyw
Gustloff-Werke, Otto Eberhard, Meinigen

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-O-

oa
Eduard Hueck, Metallwalzwerk, Luedenscheid

oao
Anschuetz, Kiel-Neumuehlen Albert von Heede, Priorei

obn
Hagenuk Hanseatische Apparatebau-Gesellschaft, Neufeld u. Kuhnke GmbH, Reichenbach

ocw
Heinrich List, Berlin-Steglitz

odg
Deutsche Sprengchemie GmbH, Oderberg

odp
Gerhard Jaeck vorm. A. Dembinski, Moebelfabrik, Werk I: Kattowitz

oeq
Balde-Werk Max Maldeweg, Dresden

oes
Karl Diehl, Peterswaldau

oey
Elberfelder Metall- u. Lackierwarenfabrik, vorm. Dittmer & Voss GmbH, Werk Meseritz

ofh
Metall- u. Kunstharzwerk GmbH, Komotau

ols
Union Ges. fuer Metallindustrie, Sils van de Loo, Auschwitz

ona
Boulonnerei Calibree, Valence

oss
Gebr. Bachert, Karlsruhe-Muehlburg

osy
Werf Wilton Fijenoord, Schifftswerft u. Maschinenfabrik, Schiedam

oub
Anton Jelinek & Sohn, Leder-Fabrik, Gross-Meseritsch

ouj
VDM-Luftfahrtwerke AG, Werk Sackisch, Krs. Glatz

oxo
Teuto-Metallwerke GmbH, Osnabrueck

oyd
Harburger Gummiwarenfabrik Phoenix AG, pobočka Werk Prag-Sabechtlitz

oyj
Atelier Ateliers de Construction de Tarbes, France

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-P-

p
Ruhrstahl, Brackwede Polte Armaturen- u. Maschinenfabrik AG, Magdeburg, později přejmenovaný na 'Polte-Werke'

pcdp
T. Bergmann u. Co., Bernau, Berlin

pjj
Haerens Ammunitionsarsenalet, Copenhagen, Denmark Staatliche Munitionsfabrik, Kopenhagen

pla
Není znám

pmf
Není znám

pmq
Allegedly 'Gevelot, Paris' - Societe Francaise des Munitions, Paris

pmt ???

Není znám

pmu
Není znám

ptv
Zeugamt der Polizeischule fuer Technik und Verkehr, Berlin, v období Reichswehru

pvf
Optische Werke O. C. Reichert, Vienna

pyy
Není přesně znám - nalezeno na SG84/98 z roku 1945. Pravděpodobně nahradil kod "agv" - Berg&Co, Solingen-Ohligs

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Q-

qa
William Prym, Stolberg Stollberg, Rheinland

qlv
Není znám

qnw
Není znám

qrb
Pyrotechnische Fabrik, Bologna, Italy Pirotecnico di Bologna, Italy

qve
Karl Walther, Zella-Mehlis, Thuringia

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-R-

r
Westfaelische-Anhaltische Sprengstoff AG, Reinsdorf

ra
Deutsche Messingwerke, C. Eveking AG, Berlin-Niederschoenweide

rbp
Není znám

rde
Není znám

rdf
Westfaelische-Anhaltische Sprengstoff AG, Werk Reinsdorf

rfo
Není znám

rhs
Rheinmetall-Borsig AG, Soemmerda

rln
Karl Zeiss, Jena. Výroba optických přístrojů

rtl
Není znám

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-S-

s
Dynamit AG (formerly A. Nobel u. Co.), Lumbrays Lambrecht

sb
Sellier & Bellot in Prague (poze ochraná známka)

sgx
Dceřiná společnost firmy E. & F. Hoerster, Solingen (viz. 'asw')

she
Není znám

sta
Rheinische Westfaelische Sprengstoff AG, Stadeln bei Nuernberg.

suk
Zřejmě pobočka Karlsruhe-Durlach, Deutsche Waffen- u. Munitionsfabriken

sup
Není znám

svq
Gustloff-Werke, Suhl

svw
Mauser-Werke, Neckar, Oberndorf

swd
Maget, Maschinen-und Geraetetbau GmbH

swj
Waffenfabrik Steyr

swp
Neznámá dceřiná společnost výrobce Waffenwerke Bruenn AG, Bruenn, Czechoslovakia

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-T-

t
Dynamit AG, Troisdorf

ta
Duerener Metallwerke AG, Berlin-Borsigwalde

thg
Polte-Werkem AG in Duderstadt

tjk
Není znám

tko
Není znám

tpk
Není znám

tpn
Není znám

tvw
Není znám

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-U-

ua
Osnabruecker Kupfer- u. Drahtwerke AG, Osnabrueck

unt
Není znám

uxa
Není znám

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-V-

va
Kbel Kabel- u. Metallwerke Neumeyer AG, Nuernberg

vs
Není znám

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-W-

w
Gesellschaft zur Verwertung Chem. Erzeugnisse, Wolfratshausen

wa
Hasag, Hugo Schneider AG, Abteilung Lampenfabrik, Leipzig

wb
Hugo Schneider AG, Berlin-Koepenick

wc
Hasag, Hugo Schneider AG, Meuselwitz, Thuringia

wd
Hasag, Hugo Schneider AG, Taucha

we
Hasag, Hugo Schneider AG, Langewiesen

wf
Hasag, Hugo Schneider AG, Kielce

wg
Hasag, Hugo Schneider AG, Altenburg

wh
Hasag, Hugo Schneider AG, Eisenach

wj
Hasag, Hugo Schneider AG, Oberweissbach

wk
Hasag, Hugo Schneider AG, Schlieben

wm
Hasag, Hugo Schneider AG, Dermbach, Thuringia

wn
Hasag, Hugo Schneider AG, Derrnabach Dermbach, Thuringia

wtf
Není znám

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-X-

x
Není znám

xa
Buxch Busch u. Jaeger, Luedenscheider Metallwerke, Luedenscheid

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Y-

y

Jagdpatronen, Zuendhuetchen- u. Metallwarenfabrik AG, Nagyteteny, Budapest

ya

Saechsische Metallwarenfabrik, August Wellner u. Sohn, Aue, Saxony

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Z-

z
Waffenwerke Bruenn AG, Povazska Bystrica

zb
Kupferwerk Ilsenburg AG, Ilsenburg, Harz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------